Soudci smetli žalobu Komárkova, Šarochova a Vyhnalova Atlantiku na ČNB

Městský soud v Praze dnes zamítl žalobu společnosti Atlantik finanční trhy na Bankovní radu České národní banky. Makléřská firma se domáhala zrušení rozhodnutí z roku 2007, kdy vedení centrální banky rozhodlo, že Atlantik porušil zákaz manipulace s trhem, povinnost jednat se zákazníky při střetu zájmů spravedlivě, povinnost vyřizovat pokyny zákazníků v pořadí, v jakém je přijal.

Dále bankovní rada v roce 2007 rozhodla, že Atlantik uveřejnil nepravdivou informaci o hodnotě akcií Unipetrolu a dopustil se dvou správních deliktů. Atlantik kromě toho dostal pokutu ve výši 4 milionů korun, která v té doby byla rekordní. Česká národní banka zahájila správní řízení v polovině srpna 2005, v prosinci následovalo další.

Šlo o transakci s 2 700 000 akciemi Unipetrolu, které za podivných okolností skončily na účtu společnosti Speedywhiz z ostrova Man. Majitelem Speedywhizu byl Pavel Šaroch, který zároveň seděl v představenstvu Atlantiku a byl spolumajitelem mateřské společnosti makléřské firmy.

Poté, co se o obchod začínala zajímat policie, začalo čistění chléva a zametání stop. Šaroch opustil představenstvo Atlantiku. Stejně tak z něj zmizel předseda představenstva Miloslav Vyhnal, další ze spolumajitelů Atlantiku, respektive jeho mateřské firmy. Později byla ze skupiny KKCG vyčleněná KKCG Finance, pod níž Atlantik spadá.

Šaroch s Vyhnalem vlastní zhruba po dvaceti procentech KKCG Finance. Kolem šedesáti procent drží pověstný čtyřicetiletý brtnický predátor Karel Komárek prostřední.

Atlantiku zřejmě 4 milionová pokuta nestačila. Letos ho bankovní rada postrestala dokonce 7 miliony. Byl tak ustaven nový rekord a Atlantik byl opět u toho. Výčet deliktů je opravdu hutný. Jen namátkou: neoprávněně uzavřená pozice, neposkytování pravdivých a úplných informací, neprovedení pokynů zákazníků, porušení povinnosti poskytovat investiční služby s odbornou péčí, fixlování v deníku makléře.

Tím ale problémy Atlantiku a jeho majitelů nekončí. Proti firmě je vedena arbitráž. Ještě nepříjemnější je žádost o právní pomoc, která do České republiky dorazila z ostrova Man. V dokumentu se vskytují hodně konkrétní věci a také jména. Komárkovo nevyjímaje. Jeho jméno dnes zmínil i jeden ze soudců.

Atlantik finanční trhy může proti dnešnímu rozhodnutí Městského soudu v Praze podat do čtrnácti dní kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Komárkovi právníci z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol. si hodně věří.
-mot-

Předcházející článek

Téměř čtvrtina českého laboratorního trhu změní majitele

Následující článek

Laboratorní byznys v Česku kvete, pro FutureLab je místní trh vůbec nejziskovější