Start-up digitalizuje kamenné prodejny, míří na světové trhy

Sběr dat, metriku a analýzu, kterou využívají on-line obchodníci, přenáší do off-line světa. Start-up Pygmalios digitalizuje kamenné prodejny pomocí nástrojů takzvané behaviorální analytiky a připravuje řešení pro trhy od Mexika po Dubaj.

„Umíme změřit, co se děje před nákupem,” vysvětluje spoluzakladatel Pygmaliosu Michal Tomčík, „kolik lidí projde kolem obchodu, kolik se zastaví u výkladu, kolik jich vstoupí dovnitř. Také umíme zákazníky rozdělit podle demografických skupin, sledujeme, jaký čas tráví v kterých zónach prodejny, jak dlouhou dobu stojí ve frontě, a to všechno porovnáváme s transakčními daty z pokladen.”

Proč z tisíce lidí nakoupilo jen deset?
Pygmalios je proto v mnoha ohledech revolučním řešením: obchodníci odjakživa měří svoji úspěšnost počtem prodejních transakcí a ziskem, Pygmalios se zaměřil na neuskutečněné obchody a chování před samotným nákupem.

Michal Tomčík to vysvětluje takto: „Změříme, že za poslední hodinu prošlo kolem obchodu 1000 lidí, z toho 100 vešlo dovnitř a z nich nakoupilo jen 10. Minimálně 90 lidí znamená ztracené obchodní příležitosti a my podnikatelům pomáháme hledat příčinu, co je důvodem – neatraktivní výloha, špatné rozmístění zboží, málo obsluhujícího personálů, fronty u pokladny…”

Tato unikátní data jsou určena pro obchodní řetězce nebo nákupní centra, využijí je konzultační společnosti i výrobci zboží. „Kamenné obchody se i díky silnému nástupu e-commerce postupně mění na místo zážitku a obchodníci potřebují v nejkratším čase vědět, jaké má zákazník potřeby,” popisuje Tomčík, „a musí svůj obchod neustále optimalizovat a detekovat ztracené příležitosti.”

Analýza od Pygmalios tak na základě zákaznické konverze umí dát obchodníkům data, co se děje, než zákazník zaplatí, a doporučí jim třeba optimalizaci otevíracích hodin, optimalizaci prostředí v prodejnách nebo posílení personálu v rušných hodinách.

Senzory, lokalizátory, čipy a kamery
dm drogerie, Lidl, Penny Market nebo frančíza Mango. Tam všude už Pygmalios konverzi zákazníků měří. Využívá pro to vlastní softwarovou platformu internetu věcí, která dokáže integrovat nejrůznější hardware: wifi senzory sledující unikátní ID každého mobilního telefonu, inteligentní kamery detekují demografická data, čipy v nákupních košících monitorují trajektorii zákazníka a v bezkošíkových prodejnách k tomu slouží stereoskopické senzory. Všechna data pak obchodník dostává on-line.

Velikost obchodu není pro řešení od Pygmalios důležitá, firma má v portfoliu objekt se čtyřiceti i tisíci metry čtverečními, důležitější je možnost srovnání dat. Proto mezi klienty jsou hlavně obchodní sítě, které analyzují obrat mezi obchody v jednom městě i mezi jednotlivými městy.

Trh v České republice a na Slovensku teď slouží Pygmaliosu jako testovací, a jak ukázal i zájem na letošním setkání EuroShop, největším retailovém veletrhu světa pořádaném v Düsseldorfu, firma se musí připravit na zákazníky z Británie, Tunisu, Mexika i Dubaje.

Predikce s umělou inteligencí
Michal Tomčík vzpomíná, že nápad na měření zákaznické konverze pro kamenné obchody přišel už před třemi lety, kdy zaměření start-upu ocenila porota slovenského Podnikatelského nápadu roku. Také díky investici od J&T Ventures se pak od roku 2015 píše současná podoba firmy Pygmalios.

Společnost ví, že má unikátní produkt, který je univerzální pro celý svět. Souběžně s propagačními akcemi na start-upových konferencích hledá nové akvizice, aby Pygmalios dosáhl plánovaných tržeb kolem 500 000 euro. A připravuje se na vstup dalšího investora.

„Náš produkt je technicky hotový,” říká Michal Tomčík, „další výzvou bude nyní inteligentní interpretace dat a predikce, která bude využívat umělou inteligenci.”

Předcházející článek

Dvě varianty bohaté česko-polské rozlučky

Následující článek

Významný developer vyklízí pozice, jeho projekty jsou na prodej