Start-up, který naslouchá strojům, už má klienty mezi giganty

Když uslyší, že auto má špatný zvuk, pošle ho do servisu. Když se mu nebude zdát zvuk obráběcího stroje, zastaví výrobu a zavolá technika. Malá krabička vybavená mikrofonem, mikropočítačem a neurnovou sítí je hlasitým příspěvkem start-upu Neuron soundware k technologické budoucnosti.

„Stroje budou přesnější než lidé a problém vyřeší rychleji a spolehlivěji,” říká zakladatel Neuron Soundware Pavel Konečný, „my k tomu chceme přispět analýzou zvuku. Ušetří se tím čas a peníze a člověk se může věnovat důležitějším věcem.”

Konečný říká, že start-upové prostředí není pro něj cestou, jak vydělat peníze, ale jak dát světu přidanou hodnotu, něco nového. Přesto se mu daří i jako byznysmenovi: Neuron Soundware založil s dvěma kolegy v roce 2015, dnes už je firma soběstačná a spolupracuje s giganty jako je Siemens nebo Deutsche Bahn.

Od elektráren přes výhybky po klimatizace
V současnosti Neuron Soundware nejvíce využívají firmy pro kontrolu kvality výroby a provozovatelé rozličných zařízení. Obchodním prostředníkem jsou servisní společnosti nebo poskytovatelé monitoringu, dalším krokem je podle Konečného domluva přímo s výrobci.

„Pro zákazníky nejdříve připravíme pilot, abychom ověřili, jestli Neuron Soundware řeší jejich problém, pak už probíhá nahrávání zvuků, instalace hardware, fáze učení a monitoring,” vysvětluje. Zařízení, které je připojeno na mikrofony, provádí lokální analýzu zvuku, zákazník ale celý proces i systém varování může sledovat on-line.

„Máme zkušenosti s větrnými elektrárnami, výhybkami, eskalátory. Teď připravujeme projekty pro klimatizace a sledování konkrétních strojů v továrnách,” vypočítává Konečný.

Budoucnost s umělou inteligencí
Představme si to třeba na automobilech. Krabička, která je umístěná v motoru, rozpoznává tisíce variant zvuku vašeho auta. Když „uslyší” odchylku, odešle varovnou zprávu na přístrojovou desku. V servisu pak mechanik dostane přesnou analýzu problému, jestli to jsou čepy nebo prasklý výfuk.

„Přínos vidím zejména v autonomních vozidlech a sdíleném vlastnictví aut, kde chybí řidič, který by znal zvuk svého vozu a poznal problém,” vysvětluje Konečný, „obecně pak v internetu věcí kombinovaných s umělou inteligencí. Ta se v našem případě na základě nahraných vzorků sama učí a doplňuje své vědomosti.” Proto Pavel Konečný připomíná, že jeho produkt vlastně nikdy není úplně finální – pořád se učí, pořád se posouvá dál – zároveň je ho možné využít pro většinu mechanických strojů.

Co bude dál? Neuron Soundware, kterému vstupu na trh pomohl úspěch v soutěži Nápad roku i účast v akcelerátoru StartupYard, má před sebou další kolo seedu. Jestli se firma stane součástí větší společnosti nebo bude dál fungovat samostatně, zatím Konečný vůbec neřeší. Teď je pro něj důležitá propagace umělé inteligence jako nezbytného pomocníka pro průmysl a služby 21. století a razantní vstup na evropský a světový trh.

Předcházející článek

Cena uhlí vyhnala OKD k momentální prosperitě, nic to ale neznamená

Následující článek

Český kapitalista dal Němcům zakázku v USA, budou pro něj stavět za 30 milionů dolarů