Start-up vsadil na e-pokladnu a EET už před Babišem. Vyplatilo se.

Jako obchodní ředitel plzeňského Stocku dobře poznal svět hospodských a barmanů. Jako ředitel velkoobchodu JIP pak praktické starosti dodavatelů. Pavel Friedrich byl úspěšným korporátním manažerem, ale to mu nestačilo.

„Všude jsem viděl, jak zaměstnanci tráví zbytečně moc času nad věcmi, které jdou dnes vyřešit během chvíle. Číšník objedná jídlo a pití, pak jde do kuchyně přes bar a vrací se zpátky k hostům, místo aby jim byl pořád k dispozici. Barmani dodnes dělají inventuru několik hodin po zavírací době tak, že nápoje přelévají do odměrného válce a zase zpátky. To jsou předpotopní metody.”

A Friedrich se to rozhodl změnit. Jako nadšenec do moderních technologií se spojil se svým dřívějším kolegou Alešem Vaňkem a před dvěma lety založili firmu One Pub. Jejich produktem je Rychlá Pokladna, ekosystém s hardware i aplikacemi: mobilní číšník dovoluje s kuchyní komunikovat elektronicky, elektronická inventura zúčtuje zboží za několik minut a hned objedná chybějící. A Rychlá Pokladna taky umí EET.

Sama objedná další láhev

„Rychlé Pokladně se dařilo už před zavedením účtenek a teď na trh rychle vstoupila konkurenční řešení, takže jako podnikatel z EET radost nemám,” říká v nadsázce Friedrich, „na druhou stranu je EET pro podnikatele výzva, jestli s jednou novou pokladnou nechtějí elektronicky podpořit celou svoji živnost. My jim v tom pomůžeme.”

Pro Rychlou Pokladnu je EET jen část systému, hlavním přínosem je úspora času pro personál a tím větší spokojenost pro zákazníka. „Výhodou je, že technologický základ má každý, váš telefon se přes bluetooth spojí s naší váhou, na které stojí láhev, vy naskenujete čárový kód a hned vidíte, jestli obsah souhlasí s prodejem. A systém vás taky upozorní, že tahle láhev Tullamore je poslední. Může sama vytvořit objednávku pro váš velkoobchod, a když vám zboží dovezou, položky se samy naskladní. Už nemusíte po restauraci a skladě chodit s notýskem,” dodává Friedrich.

Časová úspora totiž platí i pro velkoobchody, které dnes musí složitě dávat objednávky dohromady. Jeden zákazník volá, druhý píše mailem, třetí objednává přes e-shop. „Viděl jsem příležitost, jak pomoci všem majitelům a personálu s automatizací. A tak jsem rozjel vlastní podnikání,” říká Friedrich.

Udržet si první místo

Exkorporátní manažer se hrdě hlásí k tomu, že je „start-upista”, zároveň připomíná, že proti o generaci mladším kolegům má výhodu ve znalosti trhu a kontaktech. Nemusí už vydělávat na svoje první auto a bydlení. „Slabší chvíle ze začátku byly,” přiznává Friedrich, „a říkal jsem si, jestli to mám ve svém věku zapotřebí, ale pak přišly první reakce od majitelů restaurací, že Rychlá Pokladna je skvělá a zrychluje jim práci, a to mi hned vrátilo radost.”

Friedrich do podnikání vstupoval s tím, že do roka získá padesát zákazníků, bude schopný platit náklady a možná najde strategického investora. Vyšlo mu to, navíc všechno mělo rychlejší spád, než předpokládal. Z pěti set zákazníků Rychlé Pokladny se během půlroku staly jednotky tisíců zákazníků, pro dva původní zakladatele nyní pracuje skoro 150 lidí. A One Pub se stala největší firmou na elektronické inventury a mezi pokladními systémy v gastronomii patří do první trojky. Tam se také One Pub chce udržet a Rychlou Pokladnou získat desítky procent trhu. A následně expandovat do zahraničí.

Rychlý růst a penetrace trhu vyžadovala další investice, které jsou třeba i pro splnění plánovaných ambiciózních cílů. Na jaře 2016 tak do One Pub vstoupil investiční fond J&T Ventures. „J&T Ventures nejsou pasivní investoři, kteří by jen čekali na účetní uzávěrku, ale pravidelně se setkáváme a pomáhají firmě dát jasný řád,” říká Friedrich, „a neustále nám připomínají priority Rychlé Pokladny – neubít se zbytečnou prací, ale ušetřit čas pro sebe a své zákazníky.”

Předcházející článek

Listopad potvrdil mohutný vzestup skupiny TV Barrandov

Následující článek

Čeští e-commerce dobyvatelé lovili na jihovýchodě