Superdividenda ČEZ je velmi dobrým nápadem

Politici chtějí, aby do vybrakované státní pokladny vydatněji přispěl energetický holding ČEZ, píší dnešní Hospodářské noviny. Zdravý rozum říká, že ČEZ je pro politiky dojnou krávou, tak proč by neměl připlatit. Ostatně jeho fungování je tak dlouhodobě nastaveno. Stát drží 70 procent a firma podle toho tančí. Tu a tam odsypává peníze. Nyní by z toho mohli mít prospěch „všichni občané“.

Stoupencem superdividendy je určitě i předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman. Vložil totiž 68 tisíc akcií ČEZ do nadačního jmění Nadace Martina a Lenky Romanových pro PORG. Ta nerozděluje peníze z akcií, ale právě z obdržených dividend. Roman je tedy motivován, k co nejvyšší dividendě. Může tak pomoci více dětem, dostat se k lepšímu vzdělání.

Pro někoho ale bude případná výplata superdividendy hodně špatnou zprávou. Například pro nově se rodící Energetický a průmyslový holding (Daniel Křetínský/J&T/PPF/Generali). ČEZ dosud poměrně vydatně podporoval Křetíinského výboje. „Společnými“ penězi koupili německou uhelnou firmu Mibrag a nyní se chystají ruku v ruce pozřít International Power Opatovice. Tedy pokud jim to Tykač nezakáže. Pokud se ČEZ vydá z peněz, s podporou bude možná konec.
-mot-

Předcházející článek

Petr Masojídek, skrytý obr českého hazardu z Bělé pod Bezdězem

Následující článek

Patrik Tkáč: Spartu neprodáme