Tatry Mountain Resorts v říjnu vstoupí na varšavskou burzu

Už v říjnu má slovenská společnost Tatry Mountain Resorts (TMR) vstoupit na burzu ve Varšavě. Zatím je obchodovatelná jen na bratislavské burze a duální kotaci zvažuje i v Praze.

TMR, kontrolovaná skupinou a okolím J&T, vlastní skiareály v Nízkých a Vysokých Tatrách, několik hotelů a také aquapark Tatralandia v Liptovském Mikuláši. Už skoro dva roky usiluje o vstup na polský trh, zejména o privatizaci lanovek na polské straně Tater. K ní je ale v Polsku zatím celkem značný odpor, jednání o privatizaci se stále odkládají.

„Myslím, že v Polsku stejně dřív nebo později k privatizaci dojde. Poláci jsou ale strašně citliví, aby tam vždy zazněl nějaký národní element. Proto jsme tam vytvořili konsorcium s obcemi, na jejichž území se lanovky nacházejí. Jsme tam jako investor, který dodá finance a know-how, obce jako privatizér se zlatou akcií a právem rozhodovat, čili my tam máme vlastně takové minoritní postavení,“ popsal situaci v rozhovoru pro motejlek.tv Igor Rattaj, předseda dozorčí rady TMR a její zhruba desetinový akcionář.

TMR chce na varšavskou burzu i kvůli této dlouhodobé aktivitě, aby v Polsku posílila svou image. „Dostat se na varšavskou burzu je věcí prestiže. V regionu nemá konkurenci, ani Praha se na ni nechytá. Chceme na ni ovšem bez ohledu na to, vyjdou-li naše aktivity na polské straně Tater. Proto, abychom byli veřejně obchodovaní, měli minimální zatížení a aktivní dividendovou politiku, potřebujeme být na silné burze, a tou ta varšavská je,“ tvrdí Rattaj.

Vstup na pražskou burzu zdaleka tak jasný není, i když i o ten TMR stojí. Je ale částečně vázaný na to, jak uspěje se svými aktivitami ve Špindlerově Mlýně. „Lépe by se nám do Prahy vstupovalo, kdybychom měli nějaké místní aktivum, tedy Špindl,“ řekl Rattaj.

TMR je kotovaná zatím jen v Bratislavě, s tamní burzou ale není příliš spokojená. Po vícestranné kotaci se může stát, že se akcie z Bratislavy přelijí do Prahy či Varšavy. Co na to Igor Rattaj? „Je otázka, zda vůbec bude bratislavská burza fungovat. Dnes jsme v podstatě jediní, kdo ji supportuje. Zatím je to velká slabota.“ Více v rozhovoru na motejlek.tv, který v blízké době zveřejníme.
-pes-

Předcházející článek

TMR a Tomáš Němec už jednali o budoucnosti Špindlerova Mlýna

Následující článek

motejlek.tv: Igor Rattaj, spolumajitel a předseda dozorčí rady TMR, partner J&T