Tendr na NET4GAS ve vážném ohrožení, regulátor vstoupil do hry

Český Energetický regulační úřad (ERÚ) nenápadně a nepřímo, o to však významněji, vstoupil do tendru o NET4GAS, českého přepravce zemního plynu. Hodlá změnit pravidla pro oceňování regulovaných aktiv plynárenských společností, čímž mimo jiné zásadně ovlivní budoucí hodnotu NET4GAS.

Odbor plynárenství ERÚ vypracoval návrh na předčasné ukončení III. regulačního období, které mělo původně trvat až do konce roku 2014, a pro nové období upravit oceňování RAB (regulated asset base), tedy aktiv, uznaných pro výkon licencované činnosti. To je dosti podstatný údaj, podle něhož se mimo jiné odvíjí také výše nabídek v aktuálním tendru německé společnosti RWE, která prodává svou českou firmu NET4GAS.

„S ohledem na neudržitelný stav v oblasti plynárenství, kdy nastavené parametry přestaly plnit svoji úlohu a naopak jsou vnímány regulovanými společnostmi jako prostředek k dosažení vyšší míry ziskovosti místo toho, aby plnily svoji funkci a pokrývaly náklady spojené s danou činností, se jeví pro Úřad změna v podobě předčasného ukončení regulačního období jako žádoucí a nezbytná,“ píše se v návrhu, který po připomínkování od dotčených firem a po schválení v mezinárodním připomínkovém řízení poputuje do legislativní rady vlády.

Úřad argumentuje dále „společenskou naléhavostí“ a analýzami, které prokázaly, že licencované společnosti v plynárenství vytvářely nepřiměřené výnosy a generovaly zisk i z hodnoty, kterou neinvestovaly.

„Přibližné vyčíslení celkových nepřiměřených výnosů vyplývajících z metodiky regulace III. regulačního období, a to uměle navýšené výchozí základny aktiv, uměle navýšeného zisku a chybějící korekce neproinvestovaných odpisů za roky 2010-2013, za přepravní společnost a distribuční společnosti v plynárenství činí celkem cca 5,01 mld. Kč,“ vyčíslil ERÚ. V nové úpravě by už nemělo být možné neustálé přeceňování majetku a odpisů regulovaných společností.

Podle informací motejlek.com dnes kvůli návrhu mimořádně zasedalo představenstvo RWE Grid Holding, společnosti, která kontroluje kolem osmdesáti procent distribuce plynu v ČR, a proti níž je nepřímo celý návrh v podstatě sepsán.

Pro RWE (v zmíněném holdingu má 61 procent, zbytek fondy Macquarie) je ale nová navrhovaná úprava ještě dramatičtější vzhledem ke snaze prodat transportního operátora NET4GAS. Uznaná výše RAB v jeho případě tvoří asi třetinu celkových aktiv, nezapočítává se do ní transitní byznys, jen doprava plynu končícího v ČR. Do budoucna ale má RAB společnosti dosáhnout až 50 procent. Každopádně jde o výrazný dodatečný zásah do výpočtů hodnoty NET4GAS v probíhajícím tendru. I to je důvod, proč jej RWE dosud nemůže uzavřít, i když je jasné, že nejvyšší nabídku podalo konsorcium Allianz/Borealis Infrastructure (1,8 miliardy eur). Za nových podmínek, které můžou srazit EBITDA NET4GAS až o desítky procent, by tato cena byla mimo ekonomickou realitu.

Projde-li návrh, který se v menší míře odrazí i na elektroenergetickém trhu, očekává ERÚ vydání regulační vyhlášky na konci července. Platná by měla být od 1. ledna příštího roku.
-pes-

Předcházející článek

Trochtova akvizice z před čtrnácti let se ukazuje jako velmi úspěšná

Následující článek

Nenápadný růst Jiřího Charváta se zrychluje