Tomáš Chrenek hodil po věřitelích pětimiliardovou sekeru

Z posledních dostupných údajů vyplývá, že po obchodníkovi s elektrickou energií Moravia Energo zbyl dluh překračující pět miliard korun. Společnost ztratila schopnost splácet závazky. Pátého března se ocitla v úpadku a dvacátého sedmého března na ni byl vyhlášen konkurs. Jediným vlastníkem zkrachovalé firmy je Enias, který kontroluje miliardář Tomáš Chrenek.

Největší částku Moravia Energo dluží polostátnímu energetickému holdingu ČEZ. Nahlášených 1,5 miliardy korun ale může v budoucnu klesnout nebo se dokonce proměnit v zisk. „Nakonec pro nás může být obchod s Moravia Energo ziskový. Jasno bude až na konci roku 2011,“ řekl webu motejlek.com letos v březnu Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Jde o to, že ČEZ bude nyní počítat ztrátu ke dni, kdy začalo s Moravia Energo insolvenční řízení. Ten den byla cena energie velmi nízko, někde kolem 40 eur za megawatthodinu. ČEZ nakupoval za 56-57 eur. Navíc ještě má garance od Komerční banky ve výši zhruba patnácti procent nákupní ceny, takže de facto je jeho pořizovací cena zhruba 50 eur.
Pokud cena tuto částku překročí a ČEZ prodá, vydělá. Energetická firma nakupovala od Moravia Energo na tři roky. Znamená to, že definitivní účet z obchodu s Moravia Energo bude znám až na konci roku 2011.

Dá se tedy očekávat, že nakonec bude nejpostiženějším věřitelem Komerční banka. V současné době její pohledávka převyšuje 1,2 miliardy korun. Banka poskytovala firmě Moravia Energo kontokorentní úvěr. Povolený rámec ke konci roku 2008 představoval 7,05 milionů eur. Chrenkův podnik tuto částku ale nepovoleně překročil o 25,3 milionů eur. Proč mu to Komerční banka umožnila, zůstává záhadou.

Banky Chrenek vůbec pořádně tahal za nos. Ve výčtu největších věřitelů jsou hned čtyři. To, že si to nechaly líbit, svědčí o mnohém.
-mot-

Největší věřitelé Moravia Energo (v milionech korun)
ČEZ 1506
Komerční banka 1215
Atel Česká republika 820
UniCredit Bank Czech Republic 315
Adato 204
RBS Sempra Energy Europe 171
Česká spořitelna 163
Raiffeisenbank 112
ČEZ Distribuce 85
International Power Opatovice 49
RE Trading CEE 47
E.ON Distribuce 44

Předcházející článek

Ulčákově rodinné firmě spadl 33x zisk po zdanění

Následující článek

Ostravský průmyslník Jan Světlík chce koupit továrnu v Rusku