Totální masakr českých manažerů

Byl jsem u toho, když nejlepší šachistka všech dob, Maďarka Judit Polgár, v neděli popravila v rytířském sále hotelu Best Western Kampa 24 českých pánů a jednu ženu. Přesněji řečeno, byl jsem jednou z jejích obětí.

Třiatřicetiletá matka dvou dětí Judit přišla do jámy lvové na vysokých podpatcích a se stylovou kabelkou. Mezi 25 hráči, kteří se jí postavili, byl na první šachovnici kdysi relativně silný klubový hráč a dnes ministr vnitra Martin Pecina. O kus dál jste mohli poznat podle výrazných tmavých obrouček a vysoké postavy kvalitního závodního šachistu a vrchního ředitele ČSOB Jana Lamsera.

Zasedla tu také celá plejáda reprezentantů společnosti ČEZ, která byla hlavním patronem čtyřdenního pražského festivalu ČEZ CHESS TROPHY, v jehož rámci se simultánka hrála. Jednatel ČEZ Obnovitelné zdroje Libor Kičmer a ředitel rizik ČEZ Jan Klaus ostatně patří stejně jako Lamser mezi zkušené aktivní hráče na klubové úrovni a totéž se dá říci o některých dalších účastnících, například o řediteli gymnázia Porg Václavu Klausovi, prorektorovi Vysoké školy finanční a správní Petru Budinském či řediteli Dopravních staveb Brno Vlastimilu Chládkovi.

Přesto se dalo od počátku tušit, že i tito ostřílení borci budou rádi, když se jim podaří vyválčit alespoň remízu. Sotva ředitel pořádající Pražské šachové společnosti Pavel Matocha Judit přivítal, už odložila kabelku a do prostoru mezi stoly postavenými do tvaru U se vrhla s lehkostí tygřice. Jak bývá v simultánkách zvykem, na všech deskách měla bílé figurky a ačkoliv je známá jako vyznavačka španělské hry, demonstrovala svou převahu pestrým výběrem zahájení.

Na většině šachovnic nepřipustila komplikace a už po patnácti tazích začali odpadat nejslabší jedinci. Držel jsem s velmi rychle hrající velmistriní solidní pozici ještě kolem 25. tahu. Když jsem se ale o deset tahů později ocitl pod zdrcujícím tlakem bílých věží na sedmé řadě a odnesl to můj klíčový jezdec, raději jsem vzdal, abych si alespoň užil trápení kolegů. Uklidnilo mě, že na minimálně polovině desek se už také dohrálo, vždy s vítězstvím Judit. Skončili mimo jiných Lamser, Václav Klaus i Budinský a postupně začali odpadat v rychlém sledu další.

To už se za hráči procházel i prezident Václav Klaus, který přišel povzbudit své dva syny. Judit si s ním stihla potřást rukou a krátce pohovořit nad partií s ministrem Pecinou. I ten musel nakonec složit zbraně a poblahopřát maďarské královně, a tak po necelých dvou hodinách zůstali poslední dva mohykáni Jan Klaus a obchodní ředitel brokerské společnosti Capital Partners Tomáš Vavřinec. Oba shodou okolností hráli francouzskou obranu a oba donutili Judit zapnout vyšší mozkové obrátky.

Jan Klaus dostal Polgár do koncovky, v níž měl sice o jednoho pěšce víc, ale Maďarka se tím svým jediným dokázala dostat až k proměně v dámu. Ještě chvíli před tím byl ale ředitel rizik ČEZ tah od jasné remízy. Jenže k překvapení velmistryně tentokrát zvážil všechna rizika zle a zahrál špatné pokračování. Polgár později přiznala, že kdyby táhl, jak měl, okamžitě by nabídla remízu.

Ještě lépe stál Tomáš Vavřinec. Samotná Polgár připustila, že dokonce na výhru. Když ale zbyl poslední a kolem jeho stolu se nahrnuli všichni ostatní včetně prezidenta, neodolal tlaku, jenž se stupňoval na šachovnici i kolem ní. Po velkém boji i on dostal nakonec poslední ránu z milosti a tak se skóre zastavilo na hanebných 25:0 pro Polgár.

Přes debakl to byl pro mnohé z nás mimořádný zážitek, pro Judit ovšem jen milé zpestření po jiném devastujícím boji. Ve třech předchozích dnech totiž v nepoměrně těžších osmi partiích přejela nejlepšího českého šachistu Davida Navaru 6:2 a odnesla si ČEZ CHESS TROPHY.

Na závěrečné večeři se ukázala být i velmi milou společnicí. Jen na chvíli ostatní trochu nudila. To když s Navarou začali poslepu probírat koncovku partie s Janem Klausem.
Pro motejlek.com Petr Skočdopole, šéfredaktor časopisu INSTINKT

25 odvážných břídilů
Jiří Pačovský, ředitel v úseku výroby společnosti ČEZ
Libor Kičmer, jednatel ČEZ Obnovitelné zdroje
Jan Klaus, ředitel rizik společnosti ČEZ
Josef Sedlák, ombudsman společnosti ČEZ
Vlastimil Chládek, ředitel Dopravních staveb Brno
Martin Pecina, ministr vnitra ČR
Václav Klaus, ředitel PORG
Vladimíra Popardowská, finančí ředitelka ABAS
Josef Bára, výkonný ředitel EuroAgentur Hotels & Travel
Petr Budinský, prorektor VŠFS
Aleš Barabas, náměstek generálního ředitele Unicredit Bank ČR
Vratislav Svoboda, ředitel Atlantik Asset Management
Jan Lamser, vrchní ředitel a člen představenstva ČSOB
Petr Juchelka, jednatel Kontax
Jiří Navrátil, advokát a člen dozorčí rady Ahold ČR
Tomáš Vavřinec, obchodní ředitel Capital Partners
Jaromír Hink, tiskař
Petr Skočdopole, šéfredaktor Instinkt
Filip Saiver, redaktor MF Dnes
Oldřich Lomecký, I. místostarosta České obce sokolské
Martin Habina, ředitel Atelieru Habina
Vladimír Zeman, vedoucí pneuservisu DP Praha
Petr Boleslav, webmaster praguechess.cz a nss.cz
František Babický, dirigent opera Liberec
Josef Dundálek

Fotogalerie na:
http://www.praguechess.cz/poradane_akce.php?nazev_akce=25&akce=fotogalerie&title=simultanka

Předcházející článek

Komárci se dohodli s E.ON Ruhrgasem, ovládnou 100 procent Moravských naftových dolů

Následující článek

Unikátní veledílo exministra Řebíčka dokonáno, mateřský Viamont ovládne Kyselý