Tržní hodnota portfolia norského státního penzijního fondu dosáhla 400 miliard eur

Norský státní penzijní investiční fond (Statens pensjonsfond utland) aktuálně vlastní akcie a dluhopisy v hodnotě 400 miliard eur (téměř deset bilionů korun). Za posledních pět měsíců hodnota portfolia zmohutněla o slušných 24 miliard eur. Šedesát procent tvoří akcie, 35 až 40 procent dluhopisy a něco málo nemovitosti. Fond založený v roce 1996 investuje výhradně mimo Norsko. Je řízen jménem majitele, což je Ministerstvo financí Norska, norskou Norges Bank Investment Management (NBIM), speciální odnoží centrální banky Norska.

Největší balíky akcií drží fond ve společnostech Royal Dutch Shell, HSBC Holdings, Nestlé, Vodafone Group, Novartis, BP, Telefónica, Total, BHP Billiton a GlaxoSmithKline. Z ropy vykrmený obr evidentně příliš nedůvěřuje firmám z oblasti moderních technologií a IT. Dominance „fosílií“ je až zarážející.

V České republice měl fond na konci roku 2009 zainvestováno v akciích ČEZ, Komerční banky, Telefóniky O2 Czech Republic a Unipetrolu. Ve zmíněných firmách držel podíly od 0,44 až po 0,81 procent. Tržní kapitalizace dosahovala 5,5 miliard korun.
-nik,mot-

Předcházející článek

Ariel Šaron, 83 let

Následující článek

Kamov, Suchoj, Jakovlev, Kalašnikov do Libye zatím nepůjdou