Tucet nejvýznamnějších událostí českého byznysu v roce 2010 podle motejlek.com
26. prosince 2010, 21:21
Podstatná dynamizace uhelné války
Pavel Tykač vytlačil Vasila Bobelu a Petra Pudila a plně ovládl hnědouhelnou těžební skupinu Czech Coal. V roce 2011 bude všemi myslitelnými způsoby/cestami tlačit na výrazné navýšení ceny mosteckého uhlí pro odběratele. Pod silný/agresivní tlak se dostane především Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Polostátní energetický holding odebírá ročně od Czech Coalu kolem osmi milionů tun hnědého uhlí, což představuje zhruba šedesát procent produkce Tykačových lomů. ČEZ je v defenzivě. Odpískal zahraniční expanzi. Z dlouhodobého hlediska jde nesporně o chybné rozhodnutí. Polostátní holding ignoroval příležitosti v Polsku a v Německu.
Obrovské nákupy Radovana Vítka
devětatřicetiletý Radovan Vítek využil finančních těžkostí mnoha developerů a převzal za velmi zajímavých podmínek jejich projekty. V oblasti realit letos uskutečnil akvizice/nákupy/vyplacení partnerů za téměř 10 miliard korun (včetně převzetí dluhů), další stovky milionů vynaložil na koupi závazků Sazky. Kromě podstatného navýšení aktiv výrazně narostl i Vítkův dluh.
Rozpad rodiny Komárkových
Petrolejářský a strojírenský klan Komárkových se definitivně rozštěpil. Spory vedly k rozdělení majetku. Jitka, Karel starší a František Komárkovi získali Bonatrans Group, ŽDB Group a Kovosvit. Karlu Komárkovi prostřednímu připadla petrolejářská část skupiny KKCG v čele s holdingem MND. Od výše zmíněné trojice inkasoval také několik miliard korun. Komárek prostřední na druhou stranu musel vypořádat závazky za společnostmi E.ON Ruhrgas International a Slovenský plynárenský priemysel.
Tesař s Krušinou razantně vtrhli do Turecka
Hydroenergetický holding Energo-PRO Jaromíra Tesaře a Jiřího Krušiny dosud dominoval energetice v Gruzii, letos se zasekl i u sousedů. V Turecku koupil hned pětici vodních elektráren. Za v zásadě fungl nově zdroje Aralik, Hamzala a kaskádu Resadiye se třemi hydroelektrárnami zaplatil 307,5 milionu eur (kolem 7,7 miliard korun). Elektrárny už jedou na plný výkon a v příštím roce zvýší výrobu z 200 na 607 gigawatthodin. Poměr tržeb a EBITDA se vyhoupne z letošních 65 na více než devadesát procent. Energo-PRO v Turecku a dalších zemích plánuje další akvizice.
Penta v novém burzovním kožichu
Penta Investments umístnila na burzy v Praze a ve Varšavě akcie sázkového holdingu Fortuna Entertainment Group. Po úvodním propadu až o dvacet procent se Fortuna vzpamatovala a drží se zhruba na úrovni upisovací ceny. Penta zhodnotila pětiletou investici dosti podstatně – zhruba o čtyři miliardy korun. Je tudíž vysoce pravděpodobné, že v budoucnu na burzy uvede i další podniky. Nabízejí se především Žabka nebo řetězec lékáren Dr.Max.
Hazard generuje desítky miliardářů
Zatímco Sazka je na huntě, ostatní hazard jenom kvete. Videoloterní terminály, výherní hrací přístroje a další mašinky na škubání chudších vrstev obyvatelstva, loni dovygenerovaly další korunové miliardáře. Žebříček 300 nejbohatších Čechů a Slováků aktuálně obsahuje téměř 30 lidí, za jejichž majetkem dominantně stojí podnikání v hazardu. Stále více jmen se objevuje v těch nejchudších regionech.
Neúspěšné nepřátelské převzetí
Černouhelný koncern New World Resources, jehož tváří je především novomanžel Zdeněk Bakala, se pokusil nepřátelský převzít polského těžaře uhlí Bogdanka. Akcionáři ale podpořili vedení firmy. NWR s prvním opravdu velkým nájezdem tohoto druhu v regionu střední a východní Evropy neuspělo. „Bakalovci“ budou i v roce 2011 hltat uhelná aktiva v Polsku a na Ukrajině. Bakala se ve velkém pustil přes jednu dánskou firmu do skupování bytů v Německu.
Vlastníci Škody Transportation se přiznali k majetku
Tomáš Krsek, Michal Korecký, Marek Čmejla a Jiří Diviš oznámili převzetí Škody Transportation. Firmu už ale dávno kontrolovali. Kromě toho se významně podíleli na vlastnictví Škody Investments (dříve Škoda Holding), která loni prodala za 11,5 miliard korun Škodu Power. Hodnota celého uskupení se pohybuje někde nad hranicí jedné miliardy eur.
Zreálnění hodnoty producentů antivirových programů
Eduard Kučera a Pavel Baudiš prodali za 100 milionů dolarů americké private equity skupině Summit Partners 20 procent společnosti Avast Software (dříve Alwil Software). Celého výrobce antivirového programu avast! to oceňuje až na půl miliardy dolarů. Transakce vlastně ohodnocuje i další producenty jako jsou AVG a slovenský Eset. Ten je ze zmíněné trojice nejziskovější a tudíž i nejhodnotnější. V případě Esetu jde o desítky miliard korun. Globální úspěch Avastu, AVG a Esetu dokazuje, že Česká republika a Slovensko jsou zeměmi chytrých a schopných lidí.
Křetínského swap Pražská energetika/Pražská teplárenská
Energetický a průmyslový holding se letos nakroužil po polském a německém trhu. Z velkého množství příležitostí se letos podařilo získat pouze drasticky prodělečný a podinvestovaný důl Silesia. Holdingu se lépe dařilo na tuzemské scéně. Danielu Křetínskému se podařilo dokončit výměnu podílu v Pražské energetice za balík v Pražské teplárenské Holding. EPH díky tomu aktuálně kontroluje téměř ¾ v Pražské teplárenské. Z té by měl být v příštím roce vyveden Energotrans (Elektárna Mělník představuje cca 2/3 hodnoty PT) a prodán firmě ČEZ. Křetínský definitivně opustil Pražskou energetiku. Minoritní podíl za šest let zhodnotil o více než 10 miliard korun.
Beran a Komárek urovnali spory
Na konci jara došlo k ukončení téměř čtyři roky trvající války o více než desetimiliardový majetek mezi Karlem Komárkem prostředním a Davidem Beranem. Dohoda narovnala veškeré spory a stanovila podmínky, za nichž bude vypořádán případný zisk 45 procent strojírenského koncernu Vítkovice Holding. Vítězem jednoho z největších střetů v českém byznysu po roce 1989 se stal Komárek, Beran prodělal mnoho miliard korun. A to přesto, že mu dala za pravdu arbitráž. Rozhodci ale stanovili kompenzaci za „otočenou“ polovinu ŽDB a Bonatransu na pouhých 1,2 miliardy korun.
Kruté časy loterijní Sazky
Management Sazky v čele s Alešem Hušákem přivedl loterijní společnost až na samý okraj propasti. Firma neplatí svoje závazky (už v řádu miliarda a více), nemá peníze, nikdo jí nechce půjčit. Sazka nezvládá sovej finanční záležitosti a prosto se stala terčem převzetí. Hlavním nájezdníkem je realitní mogul Radovan Vítek, následovaný Pentou Investments. V pozadí situaci sondují J&T a především PPF. Radovan Vítek sdělil webu motejlek.com, že po návratu z dovolené podá v lednu návrh na zahájení insolvenčního řízení. Setrvání Hušáka v čele Sazky se jeví jako zhola nemožné.
Miroslav Motejlek