Ťuky, ťok, tady VB!

Před rokem jsem vyslechl zajímavou informaci: švédské vedení Skanska údajně rozhodlo, že se jim nevyplatí kazit si pověst tím, jak se v Česku férově bojuje o státní zakázky, přičemž jejich pobočka byla v tomto ohledu velmi dobrá. Budeme akceptovat i výrazný propad tržeb, jenom se nenecháme špinit tím, co se děje v Česku, řekli manažeři a vyslali do Česka jasné pokyny.

Musím se přiznat, že jsem se zaradoval a začal se zajímat, zda-li lze získávat státní zakázky i způsobem v Česku neobvyklým. Podle čísel to vypadá, že „švédské“ manýry zde nikdo trpět nechce. (Nechci hájit zcela bezmyšlenkovitě Švédsko, konec konců, kde se vyrábějí gripeny, že? Ale faktem je, že Skanska už není ve vztahu ke státu tak úspěšná…)

O to více mě zaujal útok na švédskou firmu ze strany ministra Víta Bárty. Našel si čas mezi vyřešením penzijní reformy, daňovou reformou, zákazem hand-free v autech a řízením ministerstev vnitra a školství. V minutě analyzoval situaci a zasmečoval: Skanska nespolupracuje, jejich silnice jsou děravé, budeme je veřejně ostouzet.

Uff. Opravdu jsou silnice všech ostatních kvalitní, jenom ta Skanska je technologicky zaostalá? To ani omylem. A když jsou jejich stavby stejně špatné jako u všech ostatních, proč Bárta tak nesmyslně útočí? Pardon, jedna možnost by tu byla – Skanska už opravdu nekooperuje tak, jak bylo nejspíš na ministerstvu dopravy zvykem. V tom případě sorry, útok Víta Bárty vypovídá hodně především o něm a Věcech veřejných.

autor je podnikatelem a volil Věci veřejné (a lituje toho)

Předcházející článek

Na bílém koni z Dejvic přijel Petr Kellner. Dospiva, Ulčák a Hušák v Sazce dohráli

Následující článek

Prodejní cena brněnského Novaservisu předčila veškerá očekávání