Tvrdá slova jednoho z největších výrobců lihovin a plátců daní Milana Hagana k české prohibici
19. září 2012, 0:01
Současná vyhrocená situace se zákazem prodeje tvrdého alkoholu je do značné míry důsledkem dlouholetého alibismu českých státních orgánů, ne-li jejich úmyslného přehlížení černého trhu. Podněty, upozorňující na pančování alkoholu a prodej nelegálního alkoholu, v minulosti několikrát přišly od výrobců lihovin, nikdo se jimi ale nezabýval.
Takový byl třeba příklad likérky Granette & Starorežná Distilleries. Její majitel Milan Hagan pro motejlek.com řekl: „Dosud jsme nezaznamenali jediný padělek našich výrobků. Je to dáno i množstvím ochranných prvků našich etiket, které jsou velmi specifické a těžko napodobitelné. Nemůžeme ale vyloučit přelévání jiných lihovin do značkových lahví v segmentu gastronomie a samozřejmě ani pančování alkoholu v nelegálních stáčírnách. Ostatně nedávno, stejně jako v minulosti, jsme upozornili státní orgány na prodej nelegálního alkoholu a naše upozornění bylo i s důkazem smeteno ze stolu.“
Že na českém trhu s lihovinami nepanují standardní podmínky, naznačují i další Haganova slova: „S velkým znepokojením sledujeme zprávy některých médií a některých méně zodpovědných osob, kteří zjevně navádějícím způsobem vyzývají obyvatele, aby podezřelý alkohol vylévali, místo toho, aby je jasně a jednoznačně vyzvali, aby takovýto podezřelý alkohol odevzdali na nejbližší služebně policie i s prodejním dokladem či jiným označením místa, kde jej zakoupili, a napomohli tak k rozkrytí distribuční sítě černého trhu s alkoholem. U některých takto konajících osob jde o flagrantní nezodpovědnost hraničící s trestním právem. Mohu jen doufat, že tak činí jen z důvodu vlastní nekompetentnosti, a tedy pouze s nepřímým úmyslem.“
Likérka, vyrábějící značky jako Stará myslivecká, Klášterní tajemství, Prostějovská Starorežná, Hanácká vodka, Suvorov slzy a mnoho dalších, kvůli současné prohibici přichází denně o tržby v hodnotě pěti milionů korun.
-pes-