Uhelná válka postoupila do další fáze, Tykač přitvrzuje

Czech Coal tvrdí, že Elektrárny Opatovice mu opakovaně neplatí za dodané uhlí. Dále říká, že firmy ze skupiny Czech Coal mají za firmami ze skupiny Energetický a průmyslový holding pohledávky po splatnosti ve výši přes půl miliardy korun. Czech Coal proto odstupuje od smlouvy na dodávky uhlí pro Elektrárny Opatovice. Nastalá situace je zajímavým testem schopností předsedy dozorčí rady Opatovic Mirka Topolánka.

Elektrárny Opatovice tvrdí, že Czech Coal v oficiálním dopise jako důvod odstoupení od smlouvy uvádí neuhrazení sporné částky necelých dvacet milionů. Poukazuje přitom na to, že ročně za uhlí platí Czech Coalu kolem jedné miliardy korun. Energetický a průmyslový holding odmítá, že by jeho firmy dlužily po splatnosti půl miliardy. „Czech Coalem uváděné odstoupení pro údajné neuhrazení 500 milionů korun je zcela evidentní lží … jde o další provokaci Czech Coal, jejímž cílem je neadekvátním způsobem prosazovat navýšení ceny budoucích dodávek uhlí“.

V každém případě jde o pokračování osobního střetu majitele Czech Coalu Pavla Tykače s šéfem a akcionářem Energetického a průmyslového holdingu Dainielem Křetínským. Jejich vztahy jsou roky napjaté a lze je charakterizovat jako jednu ze dvou nejpodstatnějších linií takzvané „Uhelné války“.

Kontrakt mezi Czech Coalem a Elektrárnami Opatovice měl vypršet v roce 2015. Opatovice jsou po ČEZ druhým vůbec největším odběratelem Czech Coalu.
-mot-

Článek z dubna 2010
Zatím jenom mírná předehra před válkou o cenu uhlí pro Elektrárny Opatovice

Poslední škádlení mezi těžební skupinou Czech Coal a Energetickým a průmyslovým holdingem je pouhou lapálií ve srovnáním s tím, co přijde v nejbližším letech. V roce 2015 totiž skončí stávající kontrakt na dodávky mosteckého uhlí pro Elektrárny Opatovice. Východočeský zdroj odebírá od Czech Coalu na základě kontraktu z roku 2002.

V současné době jsou podmínky příznivější spíše pro Opatovice, které odebírají téměř jednu osminu roční těžby Czech Coalu. V loňském roce platily za jedno gigajoule 31,22 korun plus 12,50 korun za dopravu. Pro letošní rok platí cena 32,74 korun plus deset korun za dopravu. Díky platnému cenovému vzorci, by příští rok měla cena za gigajoule mírně poklesnout.

Současný kontrakt pochází z doby „před Pavlem Tykačem“. Po jeho vstupu do mosteckého těžaře v roce 2006 začala firma mohutně tlačit na vyšší ceny. Dá se proto očekávat, že cenová nabídka Czech Coalu pro období od roku 2016 bude diametrálně odlišná od současné smlouvy. První nástřel by se mohl pohybovat někde nad hranicí 65 korun za gigajoule. Možná i výše. To by pro Opatovice znamenalo obrovský tlak na ziskovost společnosti. Předloňské 3 miliardy korun před zdaněním by se staly pouhou vzpomínkou.

Opatovice ale nemají příliš mnoho příležitostí najít jiného dodavatele. Severočeské doly těžkou najdou volnou kapacit. Sokolovská uhelná už pro Energetický a průmyslový holding uvolnila uhlí v případě United Energy. Pro Opatovice už ho prostě mít nebude. Dodávky z německého Mibragu, na kterém bude mít Danielem Křetínským vedená skupina poloviční podíl, jsou dosti komplikované. Východočeská elektrárna je daleko, se spalováním uhlí s jiným chemickým složením jsou spojeny vícenáklady (vyšší obsah síry znamená vyšší spotřebu vápence).

Nejlepší variantou pro Elektrárny Opatovice je tedy mostecké uhlí za rozumnou cenu. Momentálně ale není podobný scénář reálný. Czech Coal navíc určitě nezapomněl, jak Křetínský Tykačovi a spol. Opatovice brilantně vyfoukl. Vendeta ale nemusí být sladká. Šéf EPH ukázal v případě United Energy, že si umí dobře poradit i ve velmi těžkých situacích. Kromě toho má silné spojence. Kromě spoluakcionářů (PPF, J&T), jde zejména o polostátní energetický holding ČEZ.
-mot-

Předcházející článek

Zdeněk a Michaela Bakalovi chtějí ovládnout Pařížskou ulici v Praze, mají zájem o dalších sedm obchodů

Následující článek

Na Tatravagónku Poprad dolehla krize, mateřská firma přesto vydělala až 40 milionů eur