Ukončení sporů mezi státem a ocelářským koncernem ArcelorMittal stále v mlze

Definitivní uzavření sporů mezi Českou republikou a ocelářským gigantem ArcelorMittal se opět protahuje. Příslušné memorandum přitom podepsal ministr financí Kalousek s jedním z šéfů ArcelorMittalu před více než 200 dny. Skupina ArcelorMittal měla ukončit veškeré arbitráže vedené proti ČR (požadovala 26 miliard Kč) a ministerstvo jí mělo prodat za 6,8 miliard korun necelých jedenáct procent hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Původně ministerstvo financí počítalo, že vyjednávání obou stran bude ukončeno do poloviny listopadu loňského roku. Ke konci listopadu přišlo s tím, že jsou připraveny zhruba dvě třetiny dokumentů. K podpisům mělo dojít nejpozději do konce roku 2008.

Nyní ministerstvo žádný termín nestanovilo. „Snad v řádu několika týdnů“. Podle pracovníků ministerstva údajně probíhají závěrečné konzultace a smlouvy se finalizují. „Jako už několikrát v minulosti“.

Za zmínku stojí, že akcie společnosti ArcelorMittal, která je zaregistrována v Lucembursku, se od doby podpisu s Českou republikou více než třikrát propadly. I toto může při jednáních hrát určitou roli.

-mot-

Hlavní akcionáři ArcelorMittal Ostrava

Mittal Steel Holdings     71,579 %

Harvton Investments     13,888 %

Ministerstvo financí ČR 10,969 %

Petrcíle                        0,925 %

Předcházející článek

Fotbalová Sparta pod vedením finančníků z J&T loni prodělala 156 milionů, jde o největší ztrátu ve 115leté historii klubu

Následující článek

Dobře zaplacené soustruhy