Unibon Daneše Zátorského hospodařil v posledním roce před zkázou vskutku děsivě

Družstevní záložna Unibon, které Česká národní banka loni v březnu odebrala licenci, byla v opravdu mimořádně zlé kondici. Její likvidátor, advokát David Termer, nechal vypracovat znalecké posudky a výsledovku za poslední účetní období. Čísla, která z toho vyšla, jsou hrozivá.

Unibon patřil k největším záložnám v Česku. Se základním kapitálem 226 milionů měl ještě v září roku 2011 rozpůjčováno 2,12 miliardy korun, zatímco na vkladových účtech leželo 2,85 miliardy. Bohužel úvěry šly často do společností hroutícího se impéria Daneše Zátorského, který Unibon zároveň ovládal. To byl hlavní důvod, proč ČNB loni v březnu Unibonu odebrala licenci. Škoda, že se tak nestalo dříve, kampelička totiž hospodařila neuvěřitelně špatně.

Z čísel od Davida Termera nyní vyšla najevo neuhrazená ztráta z předchozích období ve výši 953,6 milionů. Významně do toho ovšem promluvil právě rok 2011, který Unibon zakončil v červených 843 milionech. To nasvědčuje tomu, že kampelička byla v posledním roce před koncem definitivně vytunelována.

Podstatná část uložených peněz, přesně 1,806 miliardy, byla vyplacena klientům kampeličky z Fondu pojištění vkladů, který se tak stal největším věřitelem. Na splacení dluhu Unibon samozřejmě nemá, proto se dá očekávat, že až budou zahrnuty ještě další závazky, mimo jiné daňové, bude na něj vydáno rozhodnutí o úpadku a prohlášen konkurs.

Co si Fond pojištění vkladů a další věřitelé ze zbytku kampeličky vezmou? Nic moc. Z aktuálního přecenění aktiv vyplývá, že majetek družstva je významně předlužen, protože jeho vlastní jmění činilo ke konci loňského roku minus 719,7 milionů korun. Celková aktiva se zejména díky přecenění pohledávek propadla ze dvou miliard na 1,1 miliardy.
-pes-

Předcházející článek

Výrobní část holdingu miliardáře Dubše prochází těžkou krizí

Následující článek

Mimořádná čísla Šlemrova a Němcova gumárenského impéria