Unimex Group podal přihlášku do tendru na ČSA, slabším partnerem je Travel Service

Dnes po patnácté hodině podalo přihlášku do privatizačního tendru na 91,51 procentní podíl v Českých aeroliniích na Ministerstvo financí České republiky konsorcium firem Unimex Group a Travel Service. Silnějším partnerem je Unimex Group, jehož podíl v konsorciu činí 51 procent, Travel Service má zbylých 49 procent. Webu motejlek.com to potvrdily obě společnosti.

Unimex Group vlastní Jiří Šimáně (60 %) a Jaromír Šmejkal (40 %). Skupina s vlastním kapitálem kolem sedmi miliard korun loni vydělala přes jednu miliardu korun po zdanění. Unimex zastřešuje větší množství společností. Mezi nejdůležitější patří Unimex Group, uzavřený investiční fond, Global Stores, Travel Free, developerský UG-D nebo Global Spirits. Skupina dále vlastní řadu nemovitostí v centrální části Prahy či letadlo Cessna Citation Sovereign. Unimex většinu dalších firem a podílů vlastní přes švédský holding Global Trade Opportunities. Švédsko si Šimáně se Šmejkalem vybrali pro velmi stabilní právní prostředí a podporu kapitálového rozvoje.

Loni Unimex Group využil opci na zpětný nákup části akcií a spolu s Romanem Vikem zvýšil podíl v Travel Service z dvaceti na 34 procent. Zbytek vlastní Icelandair Group. Travel Service provozuje 16 letadel s celkovou kapacitou 2750 sedadel. Zaměřuje se na charterové lety, pravidelnou přepravu (značka Smart Wings) a aerotaxi (Cessna model 680 Citation Sovereign).

Původně se očekávalo, že lídrem konsorcia budou Islanďané. Dnes je ale patrné, že Unimex Group má lepší finanční pozici. Není proto vyloučeno, že České aerolinie zůstanou pod kontrolou českého kapitálu.

Výběrové řízení na nového majitele Českých aerolinií vyhlásilo ministerstvo financí 5. února. Zájemci mohou podávat přihlášky do 23. března. Výběrové řízení je dvoukolové. První kolo bude kvalifikační, ve druhém rozhodne nabízená cena. Kromě konsorcia Unimex Group/Travel Service se očekává účast Air France-KLM, ruského Aeroflotu nebo investiční skupiny Odien.

Vedení Českých aerolinií nedávno oznámilo výsledky za loňský rok. Neauditovaný zisk před zdaněním dosáhl výše půl miliardy korun, podle mezinárodních účetních standardů šlo o pouhých jedenáct milionů. Provozní výnosy ČSA loni přesáhly 23 miliard korun. Společnost přepravila více než 5,6 milionů cestujících do více než stovky destinací. Firemní flotilu tvoří dvacet Boeingů, devatenáct Airbusů a dvanáct strojů ATR.
-mot-

Akcionáři ČSA
Ministerstvo financí ČR 91,51 %
Česká pojišťovna 4,33 %
Praha 2,94 %
Bratislava 0,98 %
Fond národného majetku SR 0,24 %

Předcházející článek

Hrozba Turkových zabrala, OHL ŽS zaplatí. Insolvenční řízení bylo zastaveno

Následující článek

Obchodování s akciemi české Photon Energy na burze ve Varšavě zamrzlo