Ústeckou Spolchemii Otakar Moťka nedostal, teď kupuje Sklárny Kavalier

Jednapadesátiletý Otakar Moťka se stane novým majitelem padlé společnosti Sklárny Kavalier. Jeho Ojgar zaplatí necelých 400 milionů. Významný výrobce varného, technického a laboratorního skla se zhroutil loni na podzim, stejně jako další podniky propojené skupiny Bohemia Crystalex Trading/Porcela Plus. Firmu zpustošilo hospodaření někdejších hlavních šéfů Jana Součka a Radovana Květa. Nový vlastník se chce více zaměřit na skleněné trubky pro sluneční elektrárny.

Moťkův kapitál pochází z dob kuponové privatizace. Jeho otec Leo Moťka (84) založil Staropražský uzenářský investiční fond. Rodina ho později ovládla a získala některé zajímavé majetkové účasti. Později ovládl Dehtochemu Bitumat, největšího tuzemského výrobce asfaltovaných hydroizolací. Firmu nakonec prodal za stovky milionů korun ruským investorům. Někdy kolem roku 2004 se zajímal o státem kontrolovaný podíl v ústeckém Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Chemičku nakonec získal Petr Sisák.

V současné době je těžištěm Moťkova zájmu společnost Ethanol Energy, která ve Vrdech vyrábí bezvodý ethanol určený k přimíchávání do benzínů nebo k výrobě alternativních motorových paliv. Biolíh ale není jednoduchý byznys, zatím na něm Moťka rozhodně nevydělává. Do moderního obilného lihovaru, který vybudoval v areálu Cukrovaru Vrdy, investoval kolem 800 milionů korun.

V posledním roce Moťka začal ve velkém nakupovat zemědělskou půdu. Za stovky milionů získal několik tisíc hektarů, na nichž bude mít zajištěn dostatek obilí a kukuřice pro svůj lihovar. Koupí Kavalieru se finančně zcela vyčerpal.
-mot-

Předcházející článek

Kmotr z Bohumína se zastal Topolánka

Následující článek

Jak si stojí nejlepší česká advokátní kancelář