Útok NATO a arabských spojenců na Sýrii se prý přiblížil

Nezávislý a obvykle dobře informovaný server DEBKAfile (www.debka.com), zabývající se vojenstvím a zpravodajskými službami, přinesl dnes dosti zásadní zprávu. Zdroje blízké francouzskému ministerstvu obrany mu prý prozradily, že vojenský zásah proti syrskému režimu prezidenta Bašara Asada je na spadnutí. V nejbližší době mají na Sýrii zaútočit spojená vojska USA, Francie, Británie, Turecka, Jordánska a dalších antiasadovských arabských národů. DEBKAfile uvádí v této souvislosti výpomoc speciálních jednotek Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru.

Podle vojenských zdrojů se už francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, která je nasazena ve Středomoří a přepravuje námořní jednotky, připojila k americké letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower a k nejméně pěti britským válečným lodím, které rovněž přepravují vojenské jednotky.

Ve druhém a třetím týdnu listopadu britské a francouzské námořní jednotky, včetně 2600 speciálních jednotek z obou zemí, nacvičovaly vylodění a obsazování opevněných lokalit na pobřeží a v horách Albánie. Šlo prý o přípravu pro operace v terénu podobném tomu v Sýrii.

Vojska po vylodění mají zamířit do severozápadních hor, aby zabránila Asadovi a jeho věrným jednotkám v ústupu do tamních pevností, jak je naplánováno v případě útěku prezidenta Asada z Damašku.

Zdá se, že to americký prezident Obama se svými plány na omezení výdajů pro Pentagon, nebude mít tak jednoduché. Další zakázky pro zbrojní průmysl jsou zřejmě na obzoru.
-pes-

Předcházející článek

ČEZ je v Albánii opravdu dokonalý „loser“, neprošlo mu ani zdražení

Následující článek

Po telefonech, bankách a epizodě v dopravním podniku bude Heřman řídit černouhelný důl v Polsku