Už to nejsou jen řeči, ČNB zahájila správní řízení s kampeličkou WPB Capital

To, co v průběhu posledního zhruba půl roku bylo na úrovni spekulací a více či méně věrohodných indicií, nyní dostává reálnější podobu. Česká národní banka zahájila správní řízení s jednou z největších českých kampeliček WPB Capital, spořitelní družstvo.

O možných vážných problémech družstevní záložny WPB Capital, která disponuje souhrnnými aktivy 5,4 miliardy korun, psal motejlek.com poprvé na začátku dubna. Server Aktuálně.cz nyní přinesl jako první zprávu, že ČNB zahájila s WPB Capital správní řízení. Centrální banka tento krok nekomentovala, WPB Capital zveřejnila reakci Petera Mojcíka, místopředsedy představenstva, který oznámil, že se vedení záložny usneslo kvůli správnímu řízení dočasně pozastavit příjem nových členů, veškerých vkladů, včetně přívkladů na stávající účty. „Hotovostní i bezhotovostní výběry stávajících členů nejsou nijak omezené,“ uvedl Mojcík a připomněl ekonomiku družstva, která vypadá v dobré kondici. Loni kampelička, jedna z pěti největších na českém trhu, skončila v zisku 116 milionů korun před zdaněním.

Na základě článku z dubna, kde jsme mimo jiné popsali nestandardní navyšování základního kapitálu WPB Capital v letech 2010 a 2011 o téměř 300 milionů korun, navozující podezření, že se uskutečnilo přes několik úvěrů z peněz vkladatelů, absolvoval motejlek.com několik schůzek se zástupci skupiny WPB. Z nich je evidentní, že skupina už déle zápolí se svým bývalým partnerem Pavlem Petrovičem, který prý proti ní vede štvavou kampaň.

Nicméně právě členské vklady, tvořící základní kapitál záložny, na jejichž problematičnost motejlek.com upozornil, jsou podle vyjádření Davida Vidomuse, šéfa komunikace WPB Capital, předmětem nynějšího zkoumání ze strany ČNB. Vedle nich také úvěrování cenných papírů. Podle informací motejlek.com může jít o úvěry na nákup směnek vydaných J&T Bankou v hodnotě 384 milionů korun. Existuje podezření, že tyto úvěry byly poskytnuty spřízněným subjektům se záložnou WPB Capital, neboť družstvo samotné má poměrně omezené možnosti napřímo investovat do podobných aktiv.
-pes-

Největší kampeličky podle výše aktiv (31. březen 2013)
Metropolitní spořitelní družstvo 13,64 mld Kč
Moravský peněžní ústav 8,93 mld Kč
WPB Capital, spořitelní družstvo 5,21 mld Kč
Poznámka 1: Jde o údaje kompenzované o opravné položky a oprávky

Předcházející článek

Zemřel Valtr Komárek, stvořitel Dlouhého, Klause, Dyby a dalších kádrů

Následující článek

Polská dcera se stala nejziskovější firmou skupiny Profireal Group Davida Berana