V pátek bude rozhodovat 27 společníků o prodeji firmy Elektrizace dopravy do rukou J&T. Jde o jednostranně výhodný obchod

“Nevím, jestli bude na valné hromadě otevřena otázka kupní cenu. Já ji pokládám za nízkou. Většina společníků ale bude chtít zbohatnout,” sdělil webu motejlek.com  jeden ze spolumajitelů společnosti Elektrizace dopravy. Na jednoho ze společníků v průměru připadá 30 milionů. Podle druhého ze spolumajitelů se o firmu na konci roku zajímala Subterra. “V prosinci ale za zvláštních okolností odstoupila”

Mimořádná valná hromada společnosti Elektrizace dopravy proběhne zítra. Jediným bodem je souhlas jednotlivých společníků s návrhem kupní smlouvy, na níž bude navazovat smlouva o jistotním účtu s ČSOB. Webu motejlek.com to potvrdili dva společníci.  

 

Elektrizaci dopravy by měl převzít ED Holding, který spadá pod skupinu J&T. Slovenští finančníci dali první nabídku loni v září. Ta současná dosahuje výše 810 milionů korun. Částka je nepřiměřeně nízká a neodráží skutečnou hodnotu prodávané firmy.

J&T koupí získá především dceřinou společnost Elektrizace železnic Praha (EŽP), jež za posledních šest let vydělala přes 1,1 miliardy korun před zdaněním. Vlastní kapitál přesahuje 1,2 miliardy, na účtech má výrazně přes 300 milionů a její fondy se blíží půlmiliardě.  Firma by take měla překročit loňský plánovaný zisk ve výši 204 milionů.  Pod EŽP spadá šest podniků v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Srbsku.

EŽP je velmi perspektivní.  Hodně investuje do rozvoje a daří se jí získávat početné zakázky. Dominuje trakční vedení na železnici, dále jde o technologie, silnoproud a městskou hromadnou dopravu. EŽP dnes představuje moderní elektrotechnickou, montážně výrobní firmu s dodávkami na klíč.

Mimořádně jí například nahrává Operační plán dopravy do roku 2013, který koncem roku 2007 schválila Evropská komise. Tento štědře dotovaný projekt, včetně „národního dorovnání“ počítá se 6,8 miliardami eur. Společnost EŽP by na něm měla zajímavě participovat. Díky jejímu know-how a referencím by to neměl být žádný problém. Prodávat proto firmu v této době za 810 milionů není příliš chytré.  
-mot-

Elektrizace železnic Praha – hrubý zisk v mil. Kč

2003    125

2004    110

2005    225

2006    259

2007    195

2008    204*

*)plán

Předcházející článek

„Miroslav Švarc a Pavel Šlouf“

Následující článek

Zkrachoval Nortel, černá můra investorů