Souboj schieberů v Albánii: Synot by s Italy rád ovládl tamější národní loterii

Kyperský holding Synot, sídlící v Uherském Hradišti, se v minulých týdnech v Albánii ucházel ve spojení s italskou loterijní skupinou Lottomatica a její kyperskou dcerou GTech o licenci na desetiletý provoz tamní národní loterie. Tendr skončil skandálem.

Potomci Envera Hodži a velkého přemožitele Turků Skanderberga podle všeho až příliš okatě stranili vítězi, jímž se stala na úkor zmíněného konsorcia rakouská Österreichische Lotterien .

První na údajně velmi nerovné podmínky upozornil řecký Intralot, který veřejně napadl albánské ministerstvo financí z předem rozdaných karet. Na protest z tendru odstoupil, stejně jako turecký Inteltek, v němž je Intralot silným akcionářem.

Ministerstvo financí se bránilo nařčení tím, že podmínky tendru vypracovalo ve spolupráci s nezávislou institucí, konkrétně Evropskou asociací národních loterií (European Lotteries and Toto Association). Tím ale spíš přililo olej do ohně. V čele asociace totiž nesedí nikdo jiný, než rakouský schieber Friedrich Stickler. Tento někdejší šéf rakouského fotbalového svazu je zároveň místopředsedou Österreichische Lotterien!

Zjevný konflikt zájmů v Albánii rozbouřil média i opoziční politiky. Někteří experti do toho ještě zpochybnili velmi nízkou cenou, kterou má provozovatel za desetiletou licenci zaplatit. Albánci ji nabídli za 3,5 milionu eur, přitom cena za národní loterii na menších trzích, než je albánský, v minulosti dosáhla i desetinásobku.

Albánské reálie jsou možná silná káva i na borce ze Synotu (rodina Valentových), kteří jinak dokážou velmi lehce proplouvat zkorumpovanými vodami českého hazardu. Je ale pravděpodobné, že se balkánský neúspěch ještě pokusí zvrátit. Konsorcium zvažuje odvolání proti výsledku tendru.
-pes-

Předcházející článek

Seznam nejbohatších Čechů a Slováků má 345 jmen

Následující článek

Český miliardář prodal aktiva ve Španělsku, vydělal přes půl miliardy v čistém