Vánoce v kryptu: Stonásobná Luna, pumpovaný Bitcoin, návrat DeFi a rozmach herních gild

Pro investory, kteří do krypta přichází z tradičního investičního světa, je volatilita a rychlost trhu zarážející. Kryptoměnové grafy žijí nonstop. To platí i o svátcích. Během trávení bramborových salátů a popíjení koňaku se vyplatí nahlédnout na momentální dění, protože právě během těchto týdnů se rýsují trendy, o kterých se vyplatí vědět ještě před startem roku 2022.

Bitcoin Santa pump
Během svátků probíhá příjemný obrat, alespoň krátkodobého trendu ceny BTC směrem k první resistenci okolo 53 000 USD, kde lze očekávat lehký odpor. Tento vzestup bychom mohli nazvat “nevítanou pumpou“, jelikož se ve strachu z možného medvědího trhu svých investic vzdalo mnoho účastníků okolo cenové oblasti 46 000 USD. V tuto dobu byl na trhu cítit i hmatatelný strach, spojený s debatami okolo brždění inflace a možného nárůstu úrokových sazeb zejména v USA.
V době psaní článku se nacházíme okolo 50 000 USD a lze vidět, že obzvláště pár druhů altcoinů si během tohoto období vede výrazně lépe než ostatní. Konkrétně se jedná o sektory DeFi, herní krypto gildy a nové kandidáty na trhu layer 1 blockchainů.

Sektor decentralizovaných finančních protokolů: DeFi je zpět
Plnohodnotný návrat euforie okolo decentralizovaných financí je některými z investorů napjatě očekáván už od léta 2020, během kterého jsme měli možnost pozorovat i stonásobné obraty DeFi projektů jako je AAVE, YFI (Yearn Finance) či SUSHI.
Právě tyto protokoly, kde AAVE a YFI uživatelům slouží jako decentralizované bankovní služby s hlubokou likviditou a kde SUSHI nabízí decentralizovanou burzu (Dex), v roce 2021 investorům nenabídly nic jiného než bolestivé, pomalé krvácení ceny. Namísto očekáváného DeFi léta 2.0 jsme prožili něco naprosto odlišného: euforickou mánii okolo NFT avatar kolekcí. Celou tu dobu však vývoj DeFi bublal v pozadí, a právě teď během vánočních svátků je DeFi tím, co nabízí největší potenciál.

Při krátkém nahlédnutí na grafy SUSHI či Yearn Finance je jasné, že se DeFi začíná pomalu, ale jistě probouzet. Fundamentálně lze tento čerstvý trend vysvětlit například pokrokem v technologii, která umožnila nástup takzvaných DeFi 2.0 protokolů, jako je Olympus DAO (OHM) či Wonderland DAO (TIME).
Pozornost si v tomto případě zaslouží zejména projekt Wonderland, který je dnes oficiálně největší decentralizovanou autonomní organizací (DAO) na světě. Hodnota protokolu se pohybuje okolo 3 miliard USD, přičemž celková hodnota aktiv ve vlastnictví protokolu brzy dosáhne první miliardy. Pokud bychom Wonderland považovali za typ startupu, potom je to startup, který těchto hodnot dosáhl za pouhé první 3 měsíce fungování.

Proč se však natolik soustředit na Wonderland? Změna trendů v protokolech jako je YFI nebo SUSHI má právě s tímto projektem mnoho společného. Jeho zakladatelé mají v plánu celý ekosystém propojit a za pomoci vytvoření harmonické spolupráce Wonderland DAO, decentralizované burzy SUSHI, protokolu Popsicle Finance (ICE) sloužícího pro optimalizaci výnosů a multi-chain interoperabilní platformy Abracadabra Money poskytující USD stablecoin zvaný Magic Internet Money (MIM), vytvořit decentralizovanou burzu fungující napříč všemi blockchainyl. Ta by měla poskytovat to samé, za čím dnes většina uživatelů chodí na centralizované burzy typu Binance či FTX.

Právě tyto projekty (mimo jiné) nyní udávají nově sílící vánoční trend, díky kterému můžeme pozorovat jednoznačný DeFi comeback.

Noví kandidáti na trhu layer 1 blockchainů
Ve fluidní sféře krypta se za pouhých pár týdnů může udát tolik akce, kolika se na tradičních akciových trzích někdy nedočkáme ani za pár let. Typickým příkladem je zde LUNA. Layer 1 blockchain LUNA je unikátní zejména díky nativní stablecoin technologii poskytující měnu UST. Stabilita kryptoměny UST napojené na hodnotu amerického dolaru se osvědčila během veškerých likvidačních krachů během roku 2021. S každým dalším krachem a dalším potvrzením odolnosti UST se z protokolu stává terč větších a vlivnějších investorů i projektů, kteří na tomto blockchainovém ekosystému budou chtít stavět.

O tom ostatně svědčí i nedávná cenová akce coinu LUNA, jehož tržní kapitalizace překročila 21 miliard dolarů a přesáhla hranici 100 USD, čímž se zároveň potvrdil vánoční stonásobný obrat pro ty, kteří LUNU nakoupili na začátku roku. Nicméně úspěšné blockchainy, jako je LUNA, jsou zároveň plné projektů, které na nich staví. Lze tak očekávat, že se podobných obratů dočkají i některé z úspěšných ekosystémových aplikací.

Dalším podobným kandidátem je zde blockchain NEAR, který se však nachází v mnohem rannějším stádiu. NEAR se nachází v podobné fázi, jako Avalanche během srpna tohoto roku: tedy těsně poté, co byl oznámen fond pro podporu ekosystému o hodnotě 180 milionů dolarů. Mimo to, že je NEAR odlišnou technologií a silným konkurentem, se projekt nyní pyšní částkou 800 milionů dolarů, které budou věnovány přímo na vývoj ekosystémových aplikací a podporu developerských týmů.
Sektor jednotlivých layer 1 blockchain platforem je stále živ a zdráv. Momentální sváteční vyrýsování několika takových platforem poukazuje na to, že se žebříček lídrů trhu během roku 2022 ještě několikrát promění.

Vznik herních krypto gild
Podzim tohoto roku byl v případě kryptoměnového trhu naprostým výbuchem fenoménu Play to Earn a blockchainových metaverse světů. Jednotlivé hry a zejména metaverse projekty se po oznámení Marka Zuckerbega o rebrandingu Facebooku na nové jméno “Meta“ dočkaly astronomických obratů.

Nicméně, investovat do jednotlivých her je vcelku zapeklité, a to jak zejména kvůli saturaci trhu, který je už teď na počátku trendu hrami naprosto přehlcen, tak i proto, že žádná z her nevydrží navěky a časem s odchodem hráčů zkrátka umře. S koncem hry samozřejmě nastane i konec její herní ekonomiky. Tento problém ale řeší nástup herních krypto gild. Investice do samotných gild, kde je zdárným příkladem Yield Guild Games pyšnící se tržní kapitalizací téměř půl miliardy dolarů, je dobrým nástrojem pro automatickou diversifikaci napříč herními ekosystémy. Zatímco investice do individuální her lze považovat za hodně riskantní, ale potenciálně velmi výnosné, investice do herních gild je něčím jako investování do indexu krypto gamingu.

Ne nadarmo se během posledního měsíce čím dál častěji doslýcháme o projektech, jako je Merit Circle či GuildFi. Spolu s vývojem a nástupem čím dál většího počtu Play to Earn titulů lze očekávat i sílící zájem o podíl v gildách, který je ostatně ze strany investorů znatelný již nyní.

Narativ kryptoměnové sféry se samozřejmě může zcela obrátit z měsíce na měsíc. V tom je ostatně celé kouzlo i zlo kryptotrhu.

Předcházející článek

Dobrá zpráva z Bruselu pro Jaroslava Strnada a Reného Materu

Následující článek

Galerie nadrobenin 2021