Vášeň Penty pro polské mrazirny je mimořádná, po Iglokraku kupuje i Iglotex

Skupina Penta Investments vzala hákem polský trh s mraženými potravinami. Po nedávném převzetím Iglokraku kupuje i konkurenční Iglotex. Jde o dvě největší firmy na polském trhu. Vzhledem k jeho rozdrobenosti a špatné infrastruktuře v zemi, by neměl být se spojením obou podniků problém. K definitivnímu dokončení akvizice Iglotexu je přesto souhlas antimonopolního úřadu nezbytný. Je také třeba doladit poslední detaily dohody s vlastníkem přebírané společnosti.

Kombinované roční tržby Iglokraku a Iglotexu, které působí na opačných stranách Polska, se v přepočtu pohybují kolem 800 milionů zlotých, což představuje téměř 5 miliard korun. Souhrnná EBITDA přesahuje v přepočtu 600 milionů korun. Za oběma akvizicemi stojí Jozef Janov, šéf Penty pro Polsko. Jde o nákupy v řádu miliard korun.

V pomořanském Skórczu sídlící Iglotex vyrábí především pizzu, zapienkanki, pirohy (ravioli v polském vydání) nebo knedlíky. Na polském trhu s pizzami drží kolem čtyřiceti procent. Roční kapacita Iglotexu se pohybuje kolem 100 milionů kusů.

Penta v Polsku investovala už stovky milionů eur. Vlastní tu maloobchodní řetězec Žabka, sázkovou kancelář Fortuna, lékárenský řetězec Dr. Max, drátovnu Drumet nebo okenářskou firmu Okna Rąbień. Pokud zdárně dokončí převzetí Iglotexu, stane se jasným lídrem na trhu s mraženými potravinami. V tomto sektoru připravuje další akvizice.
-mot-

Předcházející článek

Čtyři hlavní Tykačovy, Bobelovy a Pudilovy firmy loni vydělaly přes 3,2 miliard Kč po zdanění

Následující článek

Beran, magistr, Fána, sestra, E.ON Ruhrgas, SPP vyřízeno. Teď hurá na Světlíka