Věřitelé zkrachovalého Oleofinu nahlásili už přes 1,2 miliardy korun

Pohledávky za Oleofinem zatím nahlásilo zhruba dvacet pět společností. Rovné desítce z nich dluží více než milion korun. Největším věřitelem jsou firmy Tomáše Plachého, jimž Oleofin zůstal dlužen téměř miliardu korun. Přes 140 milionů nahlásila společnost Plenty, za níž zřejmě stojí Petr Sisák nebo jeho lidé.

Oleofin ještě loni zajišťoval pro STZ nákup surovin a prodej hotových výrobků – především rostlinných olejů. STZ převzala byznys po někdejší Setuze. Od Nového roku nahradila Oleofin jako servisní firma Lukana Oil. Moc dobře se jí ale nevede. Nedostává se jí totiž peněz ani důvěryhodnosti mezi dodavateli a odběrateli.
Ještě loni byl Oleofin plně vlastněn společností Via Chem Group, kterou kontroluje Petr Sisák, zhruba čtvrtinu drží Martin Procházka. Nyní parkuje na Setuze, jejímž místopředsedou představenstva je Procházkův řidič (možná bývalý) Kamil Chocholouš. Ten je také jediným členem představenstva Oleofinu.

To, že Oleofin dluží zatím pouze 1,2 miliardy korun, je pouze díky pádu Topolánkovy vlády. Tehdejší ministr zemědělství Petr Gandalovič totiž protlačil na Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu naprosto nestandardní operaci. Ten měl koupit v objemu 300 milionů korun dluhopisy, které Oleofin loni v lednu emitoval na Slovensku. Byla to úplně poslední věc, kterou chtěl Gandalovič ve funkci ministra protlačit. Jeho nástupce Jakub Šebesta to zatrhl. Zadaný audit totiž zjistil, že by šlo o nevratnou investici do společnosti, která má velké problémy. Díky jeho zásahu se podařilo zachránit 300 milionů z prostředků státního fondu.

Pád Oleofinu patří mezi dlouhou řadu podnikatelských běsů, které Petr Sisák předvádí od devadesátých let. Významný dlužník Tomáše Pitra není schopen provozovat byznys na standardní bázi.
-mot-

Největší věřitelé Oleofinu, kteří zatím nahlásili svoje pohledávky
BioVis 673 milionů
Chemoprojekt 316 milionů
Plenty 141 milionů
Zemka Praha 18 milionů
ESA 18 milionů
MSK Kroměříž 15 milionů*
Moragro 13 milionů
SCA Packaging ČR 5 milionů
Penny Market 2 miliony
Brenntag CR 1 milion
*) v červnu část pohledávky (zhruba 5,5 milionů) MSK převedla na STZ

Předcházející článek

Nezodpovědná mainstreamová média budují monstrum

Následující článek

Aktiva finanční skupiny Istrokapitál meziročně stoupla o 44 procent, zisk ale padl