Věřitelské banky se potkají s akcionáři Sazky. Hušáka u toho nechtějí

Česká spořitelna a Komerční banka jako hlavní bankovní věřitelé Sazky minulý týden organizovaly jednání s akcionáři loterijní společnosti. Banky si nepřejí, aby na schůzce byl přítomen předseda představenstva a generální ředitel Sazky Aleš Hušák. „Banky jim chtějí do očí říct, že s Hušákem v čele jim nepomůžou,“ řekl webu motejlek.com naprosto spolehlivý zdroj. Hušák se snaží, seč mu síly stačí, aby u jednání byl přítomen.

Ještě na Nový rok přímo Sazku financovala šestice bank. LBBW Bank CZ a ČSOB už mezi nimi nejsou. Odejít chtějí také Fortis a Raiffeisenbank. Minimálně Fortis žádá, aby Sazka vyměnila Hušáka nějakým profesionálem. Poté je ochotna účast na financování loterijní firmy zvážit. Šéfa Raiffeisenbanky Lubora Žalmana je zase možné v posledních dnech spatřit, jak pobíhá po centru Prahy v opravdu lehkém oblečení. Je mu prostě horko.

Všechny čtyři ústavy (Česká spořitelna, Komerční banka, Fortis, Raiffeisenbank) mají jedno společné: nemají od Sazky žádné solidní zaručení svých úvěrů. O tom také svědčí, co všechno nyní po firmě požadují. „Nechtěl bych být v jejich kůži. Zabezpečení úvěrů, které Sazce poskytly, má v podstatě nulovou hodnotu,“ řekl webu motejlek.com jeden z šéfů konkurenční banky. Mnohem silnější pozici dnes mají vlastníci dluhopisů.

Sazka se potácí na hranici přežití. Pro akcionáře bude její přežití znamenat, že v příštích dvanácti letech od firmy nedostanou vůbec žádné peníze. „Sazka se dá financovat jedině v případě, že akcionáři do roku 2021 nebudou dostávat vůbec žádné peníze. Je nám jasné, že spousta sportovních svazů může zaniknout,“ říká jeden z bankéřů, jehož instituce se stále ještě podílí na financování Sazky.

Peníze pro svazy mohou přijít jenom a pouze s odchodem Aleše Hušáka, jehož by měl nahradit někdo, kdo opravdu umí dělat obchod a vydělávat peníze. Nutno ale dodat, že hlavním viníkem problémů není Hušák, ale především současní šéfové Českého svazu tělesné výchovy a sportu. Mnoho posledních let se nechovali jako jako řádní hospodáři a zodpovědní akcionáři.
-mot-

Předcházející článek

Tryskáč už není tak zábavný, teď ho nahradila helikoptéra

Následující článek

Soud bude tento týden rozhodovat o zablokování 14,8 procent ArcelorMittalu Ostrava