Volebním lídrem ODS se stal člověk, který se ztotožnil se Špidlou

Kmotr korupce v Čechách Mirek Topolánek nebude kandidovat ve sněmovních volbách, možná to zabalí i jako předseda ODS. Zřejmě už má dost, jinak by to nevzdal. Rozvahu a výsledovku mu v posledních zhruba osmi letech sestavoval Marek Dalík. A tam to všechno je.

ODS do voleb povede pětačtyřicetiletý Petr Nečas – politik s čistým štítem. V ODS se výrazně vymyká. Je jiný, slušný a snad i poctivý.

V tom připomíná bývalého předsedu ČSSD Vladimíra Špidla. Ostatně oba vedli stejný resort. Loni v létě navíc Nečas dokonale zkopíroval Špidlův návrh, o kterém v 2008 prohlásil, že je mimo realitu.

Jde o mateřskou. Nečas loni přišel s plánem, aby ženy na mateřské dostávaly po dobu osmnácti týdnů stejné peníze jako v posledním zaměstnání. O rok dříve se stejným vyrukoval tehdejší eurokomisař Vladimír Špidla. „Ten návrh je mimo realitu,“ nechal se na Špidlovu adresu slyšet Nečas.

Co to znamená? Možná nic. Možná ale Nečas skončí jako slušný Špidla -po čase bude odklizen z české politiky. Nečas i Špidla jsou totiž jiní.
-mot-

Nečas na XIV. kongresu ODS v Luhačovicích – listopad 2003
„Budiž nám varováním, že Unie svobody je na nule i proto, že její politika nevyrůstá z autentických programových cílů, ale že její politické postoje, taktika a strategie je častěji více formována silnými kapitálovými a lobbyistickými skupinami, než legitimním vedením strany a členskou základnou. Zkrátka Bakalové, Kavánkové a Dobrovští mají větší vliv než Marešové, Němcové a Künhlové. A společně vedou Unii svobody do hrobu.

Tato vláda se intenzivně podílí na vzniku politicko-ekonomických kartelů. I Občanskou demokratickou stranu nemilující a jí nefandící komentátoři píší o ministerstvu financí jako o firemní filiálce ČSOB. Privatizaci Telecomu a Eurotelu řídí mocný lobbista, jehož manželka je pro jistotu náměstkyní ministra informatiky. A ministr vnitra, tento Špidlův Šlouf, zkouší řídit kdejakou privatizaci či kšeft.

Naše strana nežije ve vzduchoprázdnu. Proto si tento problém hlasitě pojmenujme. V České republice jsou momentálně tři silné kapitálové skupiny se silným mediálním vlivem a nejvíce silným propojením se světem politiky. Je to skupina ČSOB, Patria Finance a jejich vlastníka, belgické banky KBC. Je to investiční skupina Appian Group a je to kapitálová skupina PPF.

Nejsme naivkové ani prosťáčci, abychom nevěděli, že podobné věci se dějí, že mají svou zákonitost, že jim v mnoha ohledech nelze zabránit a že samy o sobě ještě neznamenají nic nezákonného či špatného. Je však jasné, že tyto skupiny chtějí do svých pavučin vedle vládní koalice uchytit i nás.

Měli bychom o těchto věcech hovořit docela otevřeně a nenechat je ve skrytu. Je to realita a takto bychom k ní měli přistupovat. Přesto platí, že by si je Občanská demokratická strana a její jednotliví představitelé měli držet od těla. Jsou zde totiž dvě nebezpečí, dvě rizika, dvě hrozby.

První z nich je, že začneme hájit zájmy těchto skupin a ne autentické politické postoje občanských demokratů plynoucí z našich programových kořenů. Centrum politické moci a politického rozhodování, strategie a taktiky se částečně či úplně přesune mimo legitimní a volené orgány naší politické strany do nejasně definovaných
struktur různých G-8, sborů poradců či konzultantů, zákulisních schůzek a jednání.

Druhým je riziko narušení jednoty naší strany, protože každá z těchto skupin bude chtít mít svou vazbu na některou z vnitřních skupin či struktur ODS. V ODS tak, podobně jako u socialistů, mohou vypuknout vnitřní rozpory plynoucí ze souboje jednotlivých zájmových skupin využívajících některé naše politiky či jejich skupiny jako své „politické žoldnéře.“

Předcházející článek

Tržní kapitalizace české společnosti Photon Energy překročila 1,1 miliardy korun

Následující článek

Radovan Vítek chystá další akvizice, sílu nabírá v Indickém oceánu