Vydavatel Hospodářských novin udržel čistý zisk nad sto milionovou hranicí

Ve druhé polovině devadesátých let vydavatelství Economia ročně vydělávala přes 200 milionů korun po zdanění. Tyto doby jsou zřejmě nenávratně pryč. Přesto se společnosti loni podařilo dosáhnout solidního čistého zisku ve výši 101 milionů. Economia si dokonce meziročně o pět milionů polepšila. Tržby klesly z 832 na 809 milionů, což je třetí nejnižší číslo za posledních dvanáct let. Za posledních dvanáct let Economia dokázala souhrnně vydělat lehce přes jednu a půl miliard korun v čistém.

Loni na podzim změnila majitele. Vlastníkem více než 88 procent se stal prostřednictvím firem Respekt Media a Handelsblatt Investments investor Zdeněk Bakala. Skupině Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck zaplatil kolem dvou miliard korun. Německý mediální dům si loni kromě peněz od Bakaly přišel na pěkné peníze na vyplacené dividendě. Z celkových 414,2 milionů korun na něj připadlo plných 366 milionů. Desítky milionů získala Česká tisková kancelář, jíž v Economii patří 11 procent. Bývalý majoritní vlastník na druhou stranu splatil celou půjčku, kterou mu v minulosti Economia poskytovala. Naposledy šlo o 220 milionů korun.

Economia na konci loňského roku zaměstnávala 390 lidí s průměrným hrubým měsíčním platem ve výši téměř 46 tisíc korun. Vlastní několik menších společností. Za zmínku stojí slovenský Ecopress, který vydává především Hospodárske noviny. Po předloňské ztrátě dokázal loni vydělat jedenáct milionů korun po zdanění.

V České republice Economia vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Obchodní věstník, Ekonom a Marketing&Media, dále téměř dvě desítky specializovaných měsíčníků a časopisů s ještě delší periodicitou. Economia také provozuje server ihned.cz. Historický tvůrci mediálního domu byli Miroslav Pavel a Zdeněk Mrkva.

Letošní výsledky Economie budou s největší pravděpodobností nejhorší v dohledatelné historii. V některých číslech Hospodářských novin, které jsou vlajkovou lodí společnosti, dokonce nebyly vůbec žádné skutečně placené inzeráty. Podobně si ale vedou i ostatní tuzemské mediální domy a jejich tituly.
-mot-

Předcházející článek

Škodě Auto se podařilo zpomalit propad tržeb, zisku i prodeje

Následující článek

Czech Coal finalizuje plán, jak překazit Křetínskému a ČEZ koupi Opatovic