Zdeněk Radil kupuje od Burdy a Hóty 80 procent společnosti Pivovary Lobkowicz Group

Čtyřicetiletý Zdeněk Radil převezme kontrolu nad pivovarnickou skupinou Pivovary Lobkowicz Group (PLG). Dosavadní předseda představenstva zaplatí za bezmála 80 procent společnosti kolem 1,9 miliardy korun. Cena jedné akcie by ho tak měla přijít na více než 202 korun, což je zhruba dvanáct procent nad aktuální cenou na pražské burze. Po vypořádání obchodu bude následovat povinná nabídka odkupu všem akcionářům. Radil ale do budoucna počítá, že PLG na burze zůstane.

Aktuální tržní kapitalizace firmy se pohybuje kolem 2,1 miliardy korun. Na burze se s jejími akciemi obchoduje od konce května loňského roku. Dosud se pohybovaly v koridoru 155 až 187 korun.

Skupina PLG zastřešuje sedm pivovarů (Protivín, Vysoký Chlumec, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter, Černá Hora), které postupně nakoupila v letech 2008 až 2010. Pokusy o zařazení Svijan a náchodského Primátora se nezdařily. Podle velikosti výstavu jde o tuzemskou pětku. Loňské tržby představovaly 1,2 miliardy korun, EBITDA 212 milionů, výstav téměř 900 tisíc hektolitrů. Hlavní značky představují Lobkowicz, Platan, Merlin, Schwarzenberg, Ježek, Rychtář či Klášter.

Akvizice financovali investoři Martin Burda a Grzegorz Hóta. Burda dnes cílově vlastní přes 53 procent, Hóta více než 26 procent.

Budoucí držitel osmdesáti procent Zdeněk Radil nákup bude financovat pomocí bank. Aktuálně je nejdále v jednání s J&T Bankou. Ta je Radilovi ochotna půjčit na pět let. Startovací úrok by měl dosahovat sedmi procent, každý rok bude navýšen o další jedno procento. V dnešní době jde o drahou půjčku. Ve hře jsou ale i další bankovní domy.

Radil je ve svých čtyřiceti letech zkušených matadorem. Postupně pracoval v České národní bance, SPT Telecom, Alcatelu, Deloitte, Telefónice O2. Je spolumajitelem provozovatele a vlastníka bioplynových stanic BGS Energy Plus.
-mot-

Předcházející článek

Brutovy břitké hrany

Následující článek

Vítězové kvízu číslo XLVII o celoroční předplatné motejlek.com