„Zemanův“ Falkon si v Rusku věří

Veterán z oposmluvních časů, česká společnost Falkon Capital, jež zbohatla díky vládě Miloše Zemana na transakci s ruským dluhem a která v současnosti operuje zejména v Kalmycké republice v Ruské federaci, o sobě znovu dala vědět. Jako jediná se přihlásila do ruského státního programu zaměřeného na rozvoj větrné energie s investicí do větrného parku s instalovaným výkonem 51 megawattů.

První se zprávou, že Falkon Capital byl jedinou společností, která se do tendru vypsaného ruským regulátorem trhu přihlásila, přišel ruský list Kommersant. Společnost zprávu vzápětí přetiskla na vlastním webu a zveřejnila také detaily investice.

Regulátor v tendru hledal investory, kteří by do roku 2018 vybudovali v Rusku větrné elektrárny o celkovém instalovaném výkonu 2 gigawatty. Garantuje jim odběr elektřiny tak, aby návratnost investice byla do patnácti let při ročním výnosu 14 procent. Vzhledem k tomu, že podmínky jsou ale nastaveny poměrně ostře, zejména co se času týče, přihlásil se pouze Falkon Capital, který má v Kalmycku výstavbu větrníků už rozjetou. Kalmycký větrný park s výkonem 51 MW se prostřednictvím své dceřiné firmy Alten zavázal spustit už příští rok. Na financování se vedle Falkonu, federálních a kalmyckých veřejných zdrojů, podílí také ruská Sberbank a německá Landesbank Berlin. Očekávané náklady jsou 100 milionů eur. Falkon očekává návratnost v horizontu 10 až 12 let.

Falkon v Kalmycku provozuje také přenosovou síť pro hlavní město republiky Elista a do roku 2017 hodlá kapacitu svého větrného parku ještě zvětšit o dalších 150 MW, což pokryje veškerou kalmyckou spotřebu.

Více o Falkonu a jeho pozadí v článku z roku 2012, viz odkaz níže.
-pes-

poznámka: První kancelář motejlek.com jsme na pražském Betlémském náměstí převzali po Falkon Capital. Společnost po sobě zanechala dluh na nájemném.

Předcházející článek

Vítězové kvízu XXXIX o roční předplatné motejlek.com

Následující článek

Petr Paukner jde do nového dobrodružství bez Ulčáka a Prádlera