Zemřel Věněk Šilhán, muž, který vymyslel atypickou privatizaci Preciosy

Ve věku 82 let včera skonal Věněk Šilhán, významný komunistický činovník z šedesátých let minulého století. Později patřil mezi první signatáře Charty 77, spoluzakládal Občanské fórum, byl rektorem Vysoké školy ekonomické v Praze a zejména stěžejní postavou privatizace křišťálové skupiny Presiosa.

Šilhán byl v letech 1991 až 2005 předsedou představenstva Preciosy, předního světového výrobce křišťálových lustrů, figurek, šperků a komponentů z křišťálu. Byl to právě Šilhán, kdo firmu uchránil od vytunelování a prosadil privatizaci majoritního podílu do rukou zaměstnanců. Spolu s Ludvíkem Karlem hodně tvrdě razil postupnou koncentraci vlastnictví mezi několik klíčových pracovníků společnosti.

Preciosa zásadně neposkytuje žádné relevantní ekonomické informace o svém hospodaření. Ještě před zhruba pěti lety zaměstnávala kolem pěti tisíc zaměstnanců. V posledních letech hodně propouštěla. Šilhán před několika lety připustil, že Preciosa je schopna ročně vygenerovat zisk kolem půl miliardy korun. Před pár lety se hodnota společnosti počítala v řádu mnoha miliard korun. Aktuální posouzení není možné.
-mot-

Předcházející článek

Rodí se obří česko-slovenská drogistická skupina

Následující článek

Divoké obchodování s akciemi ECM pokračuje