Zlá zpráva pro TMR, tatranské lanovky chtějí polské Státní lesy

Pro Poláky velmi citlivá privatizace společnosti Polskie koleje linowe (PKL) se dočkala těsně před svátky pozoruhodné zápletky. O tatranské lanovky, které naši severní sousedé a jejich politici považují za národní poklad, projevil zájem jiný státní podnik – Státní lesy (Lasy Państwowe). To hraje do karet četným odpůrcům privatizace PKL do rukou slovenské společnosti Tatry Moutain Resorts (TMR), která se o ovládnutí polské strany Tater dlouhodobě uchází.

Pro TMR, největšího turistického operátora slovenské části Tater, je akvizice PKL zásadním strategickým cílem, pro nějž v minulých letech mnohé podnikla. Také její říjnový vstup na varšavskou burzu měl jediný důvod, a sice aby Poláci přestali na TMR pohlížet jako na neznámé slovenské vetřelce. TMR udělala i další kompromis, pro privatizaci PKL se spojila se čtyřmi polskými tatranskými obcemi. Ta nejdůležitější, Zakopané, ale společný projekt odmítá a její političtí představitelé jsou teď mezi těmi, kteří vítají angažmá Státních lesů.

Prodej PKL do rukou Státních lesů podporuje i vedení polského Tatranského národního parku. Ostatně ten patří pod stejného majitele jako Státní lesy – ministerstvo životního prostředí. Právě důraz na ochranu tatranské přírody je vedle vlastenectví dalším silným argumentem odpůrců TMR. Ze Státních lesů dělá spojení s politiky a národním parkem velkého favorita.

Prodej PKL, součásti polské státní železnice PKP, se vleče už dva roky, několikrát byl odložen, letos v prosinci se Poláci konečně rozhoupali. Vedle TMR a Státních lesů o lanovky projevili zájem také polský byznysmen Adam Bachleda-Curuś a sdružení municipalit Polskie koleje górskie.

Účetní hodnota PKL je 40,2 milionů zlotých (cca 250 milionů korun). Od uchazečů se ale čekají mnohem velkorysejší finanční nabídky. Přihlášky se mohou podávat až do 24. ledna 2013. Jasno o novém majiteli má být do půlky roku. Ve hře je celých sto procent PKL, polské dráhy ale nevylučují, že si v podniku nechají minoritní podíl.
-pes-

Předcházející článek

Poslední rána pro ČEZ v Albánii: V lednu přijde o licenci

Následující článek

Rok ve funkci