Aero Vodochody získalo velkou zakázku v Americe

Zástupci Aera Vodochody, největšího tuzemského výrobce letecké techniky, podepsali ve čtvrtek velkou zakázku ve Spojených státech. Aero je součástí investiční skupiny Penta Investments. Už včera v podvečer proběhla neformální schůzka s dorazivšími americkými poradci. Posezení byl přítomen spolumajitel Penty Marek Dospiva, který je nejvyšším šéfem Aera. Bližší infomace budou k dispozici v příštím týdnu.

Aero bývalo největším světovým výrobcem cvičných a bojových letounů. V současné době je jeho hlavní náplní kooperace s velkými výrobci letecké techniky. Mezi zákazníky Aera patří Sikorsky Aircraft, Latecoere, Alenia Aeronautica, Sonaca nebo Saab. Dceřiná společnost Letiště Vodochody připravuje výstavbu mezinárodního letiště. Do skupiny dále patří Technometra Radotín a britský Rotortech Aero Composites.

V roce 2008 Aero Vodochody utržilo 156 milionů eur. Téměř 86 procent produkce společnosti bylo vyvezeno. Čistý zisk překročil patnáct milionů eur. Loni a předloni Aero neuspělo ve třech privatizačních tendrech. V Rumunsku se pokoušelo o koupi firem Avioane Craiova a IAR Ghimbav, v Polsku o PZL-Świdnik.

Přímými vlastníky Aera Vodochody jsou pražská Tularosa (51 %) a Salori Holding (49 %) z nizozemského Amstelveenu. Salori je podstatným věřitelem Aera. Na přelomu let 2007/2008 výrobci letecké techniky poskytla půjčku na padesát let. Předloni mu pak odpustila část úvěru ve výši 150 milionů a dvaceti milionové úroky. Tularosa i Salori Holding jsou součástí konsolidačního celku Penta Holding.
-mot-

Předcházející článek

Firmy Gucci, Armani, Red Bull a Puma se pustily do Romana Lazaryshyna

Následující článek

Další špatný rok miliardáře Pavla Sehnala