Agrofert Holding porazil Evropskou komisi, dostane se k papírům o prodeji Unipetrolu

Agrofert Holding Andreje Babiše mírně posílil naději, že by mohl vyhrát megaarbitráž, kterou vede proti polské společnosti PKN Orlen. Žaloba i s úroky a platbami pro právníky dnes přesahuje dvacet miliard korun. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že rozhodnutí Evropské komise, kterým zakázala Agrofertu přístup k domunentům týkajícím se koupě tuzemského petrochemického holdingu Unipetrol polským PKN Orlenem, je protiprávní a zrušil ho. Právníci Agrofertu budou tedy moci nahlédnout do důležitých papírů a zintenzivnit tlak.

Spor mezi žalujícím Agrofertem a žalovaným Orlenem se týká poprivatizačního rozdělení Unipetrolu. Polská firma nakonec podepsanou dohodu odmítla naplnit. Babiš podle ní měl za tři miliardy korun získat 100 % Kaučuku, 40 % Chemopetrolu, 60 % Parama a polovinu Agrobohemie, pod níž spadaly Lovochemie, Synthesia a Fatra. Dále pak pohledávky za chemičkami AliaChem (dnes Synthesia), Paramo a Koramo (dnes součást Parama). V tomto případě jde o zhruba půl miliardy korun. Právě na spor o tyto pohledávky, které PKN získal od České konsolidační agentury, může mít rozhodnutí Soudního dvoru EU významný vliv.

Babiš podal na PKN Orlen několik žalob. Loni zvítězil v arbitráži, která mu i s úroky přiřkla 105 milionů eur, dalších šest milionů Poláci poslali právníkům. Nyní se hraje ještě o již zmiňovaných více než 20 miliard. Verdikt by měl nejspíše padnout až v příštím roce.
-mot-

Předcházející článek

Mezi třiceti největšími akcionáři ČEZ je i český miliardář a spekulant

Následující článek

Miroslav „ Ikona Rambo“ Kalousek. Pozor na něj!