Ambiciózní rekonstrukce zahrad Boboli a zabavený Picasso

Italové měli náročný týden: oznámili ambiciózní plán na rekonstrukci florentských zahrad Boboli a mezitím stihli jednomu nešťastníkovi zabavit 150 uměleckých děl včetně těch od Amedea Modiglianiho a Pabla Picassa. V našich vodách to trochu zašumělo na severu – v Liberci rezignoval na svou funkci ředitele Oblastní galerie Pavel Hlubuček. Na závěr opět přidávám tip na zajímavé výsledky z J&T Banka Art Reportu.

Šéf liberecké galerie končí
Pavel Hlubuček rezignoval na pozici ředitele Oblastní galerie v Liberci, jedné z našich nejvýznamnějších regionálních galerií. Do funkce přitom nastoupil teprve před dvěma lety, kdy zastoupil Jana Randáčka, který se odebral do Bruselu pečovat o sbírky Evropského parlamentu. Hlubuček důvod své rezignace nesdělil, zřejmě ale bude souviset s kritikou odborné veřejnosti na způsob, jakým instituci vedl. Kritici si stěžovali především na personální změny, které po svém nástupu provedl.

Zahrady Boboli projdou ambiciózní rekonstrukcí
Florentská galerie Uffizi oznámila ambiciózní plán na rekonstrukci slavných zahrad Boboli během následujících osmi let. Ta by měla ochránit zahrady proti postupujícímu vlivu klimatických změn, zároveň dojde k restaurování sochařské výzdoby a ke vzniku nového high-tech depozitáře pro největší sbírku historických tapisérií na světě. Celý projekt vyjde na 50 milionů eur a na jeho konci by měl být zahradám navrácen zašlý lesk z dob Medicejských.

Italové zabavili Modiglianiho a Picassa
Italská policie zabavila Lanfrancu Cirillovi 150 uměleckých děl včetně těch od Amedea Modiglianiho a Pabla Picassa. Ten je všeobecně známý jako architekt údajného Putinova paláce na pobřeží Černého moře. Právě Cirillovy aktivity v Rusku stojí za jeho problémy s italskými zákony. Měl totiž předstírat své přesídlení do Ruska, aby se vyhnul italským daním. Na nich teď dluží 50 milionů eur. Osud Cirillovy hodnotné sbírky teď závisí na výsledcích vyšetřování. Pokud by měl být shledán vinným, díla propadnou státu, který je svěří do péče italským muzeím.

Zemřel Issey Miyake
Ve věku 84 let zemřel legendární módní návrhář Issey Miyake. Jeho neotřelé návrhy silně rezonovaly i v uměleckém světě a nejeden jeho model je dnes považován za umělecké dílo, přestože se Miyake sám takového označování zdráhal. Propojování módy a výtvarného umění je dnes poměrně běžnou praxí, právě Miyake byl ale jedním z pionýrů tohoto přístupu. Jeho práce byly vystavovány ve Stedejlik muzeu, otiskovaly je odborné umělecké časopisy, spolupracoval s výtvarnými umělci. Odešel jednoduše nejen talentovaný návrhář, ale i umělec.

J&T Banka Art Report: Jaké umění má největší investiční potenciál?
Jak potvrdily výsledky letošního J&T Banka Art Reportu, většina sběratelů sbírá „z lásky“. Nad tím, jaký investiční potenciál mají jednotlivá období nebo autoři, ale přemýšlí nemalá část české sběratelské scény. Respondentů průzkumu jsme se proto zeptali, jaký segment výtvarného umění má podle nich v následujících pěti letech největší potenciál na zhodnocení.

Sběratelé odpovídali podobně jako odborníci a na první dvě příčky umístili české poválečné umění a české současné umění. Současnému umění podle odpovědí více věří prodejci, kteří ho umístili na první místo, následované českou modernou. Starší i zahraniční umění tak zůstalo zcela na chvostu důvěry všech respondentů. Co se technik týče, největší zhodnocení očekávají odborníci i prodejci tradičně od maleb, na druhé místo se ale zařadila progresivnější oblast digitálního umění. Tak uvidíme za pět let!
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Komu patří autorství a co Češi nejčastěji sbírají?

Následující článek

Klouzající Sýkora a vyphotoshopovaný lup