Blíží se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu

Tento týden bych vás především ráda nalákala na blížící se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu, přehlídky čerstvé tvorby nejvýraznějších českých současných umělců. Svět umění ale žije i mimo náš pop-up, a tak se tentokrát dočtete třeba o tajfunem unesené soše Jajoi Kusamaové, prodeji 11 Picassů ze sbírek MGM Resorts a novém hybridním výstavním prostoru v New Yorku.

Druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu představí 44 umělců

Blíží se druhý ročník úspěšné prodejní výstavy J&T Banka Art Index Pop-up, na které bude k vidění čerstvá tvorba nejvýraznějších českých současných umělců. Všechna díla navíc bude možné zakoupit přímo v průběhu výstavy.

Druhý ročník pop-upu se odehraje v činžovním domě na pražském Újezdě. Dům, který není volně přístupný veřejnosti, se na začátku září zaplní uměním od sklepa až po nejvyšší patro. Jednotlivé byty se zabydlí sbírkami fiktivních sběratelů a nabídnou tak návštěvníkům možnost inspirovat se různými přístupy ke sbírání umění. Výstava bude zdarma přístupná veřejnosti, a to od čtvrtka 2. září do neděle 5. září. Chystáme i komentované prohlídky, přijďte!

Sochu Jajoi Kusamaové odnesl tajfun

Na japonském „art ostrově“ Naoshima řádil tento týden tajfun a poškodil ikonickou dýňovou sochu japonské umělkyně Jajoi Kusamaové. Záběry sochy unášené mořem obletěly Twitter, nakonec se ale zdá, že se dílo podařilo zachránit. Dýňové sochy patří mezi signature díla Kusamaové a na trhu se pohybují v řádu milionů dolarů. Mimochodem, ostrov Naoshima vřele doporučuji všem milovníkům umění. A nejen já – kolegyně Anna Pulkertová ho nedávno zařadila mezi své tipy, kam za spojením umění a architektury.

MGM Resorts prodává 11 Picassů

Americký hotelový řetězec MGM prodá 11 děl Pabla Picassa, mezi nimiž nechybí portrét jeho múzy Marie-Therèse Walterové z roku 1938 nebo dva pozdní portréty Muž s dítětem a Busta muže z let 1969–70. Snaží se tak získat finance na diverzifikaci svých sbírek a podpořit méně známé, znevýhodněné umělce. Budget na to asi bude slušný, očekávaný aukční výsledek se pohybuje kolem 100 milionů dolarů.

Armory Show snižuje počet vystavujících galerií

Světové veletrhy už zase omezují epidemiologická opatření spojená s variantou delta. Americká Armory Show, která byla mimochodem jednou z posledních velkých událostí, která se v roce 2020 stihla odehrát ještě před globálním lockdownem, chystá v září další ročník, na kterém měla představit 212 galerií z celého světa. Plány se ale začínají měnit a počet vystavujících se snižuje o čtvrtinu. Přes 50 galerií, které z veletrhu vypadly, se představí alespoň na online platformě veletrhu. Vypadá to, že velké veletrhy v předpandemické podobě ještě jen tak nezažijeme. Uvidíme, jak proběhne září u nás v Evropě – za pár týdnů nás čeká tradiční Art Basel.

V New Yorku otevírá Art House

V New Yorku se otevírá hybridní výstavní prostor Art House, za kterým stojí tři veteráni uměleckých veletrhů: Michael Plummer a Jeff Rabin z TEFAFu a Geoff Fox z consultingové firmy Touchstone Event Management. Pětipatrová budova bývalého Barneys na Madison Avenue by měla v listopadu uvítat prvních 60 vystavovatelů. Art House se drží tradičního schématu podzimních a jarních sezón a kombinuje klasický veletrh s celoroční výstavní činností. Vzhledem ke zmíněným změnám kolem newyorského veletrhu je ale otázka, jak Art Housu plány vyjdou.

Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Machu Picchu zestárlo, Anish Kapoor se stěhuje do Benátek a Sotheby’s se nechalo napálit

Následující článek

Umění na předpis, da Vinciho NFT i personální změny v českých galeriích