Machu Picchu zestárlo, Anish Kapoor se stěhuje do Benátek a Sotheby’s se nechalo napálit

Sama se divím, ale tento týden přináším novinky ryze zahraniční. Slavný sochař Anish Kapoor začal budovat novou instituci v Benátkách, Machu Picchu minulý týden zestárlo o několik desítek let a vypadá to, že se blíží další falzifikátorský skandál. Na závěr ještě přihazuju jeden tip na knihu, která je sice o Manhattanu, ale seženete ji i u nás.

Anish Kapoor se stěhuje do Benátek
Jeden z nejúspěšnějších světových sochařů Anish Kapoor se bude stěhovat do Benátek. Tedy přesněji jeho nadace. Ta v Benátkách rekonstruuje zpustlý historický palác původně z 16. století, kde má v plánu otevřít stálý výstavní prostor, zpřístupnit část svých sbírek a otevřít tvůrčí prostor umělcům i teoretikům. Rekonstrukce teprve začala a bude trvat minimálně do konce roku 2023. Rozhodně ale bude dalším důvodem, proč se čas od času do Benátek vydat.

Machu Picchu je starší, než jsme si mysleli
Vypadá to, že slavné incké město Machu Picchu je starší, než jsme se domnívali. Dosud se díky záznamům ve španělských archivech datovalo kolem roku 1438, teď se ukazuje, že ve skutečnosti existovalo minimálně o dvě dekády, ne-li o celé století dříve. Vědci k datu došli pomocí radiokarbonových technik při zkoumání místních lidských ostatků. Pro historiky je to cenný objev hlavně díky srovnání dat, se kterými běžně věda počítá. Už dlouho totiž existuje debata, jestli si vystačíme s kronikami a archivy.

Další falzifikátorský skandál na spadnutí
Vypadá to, že se blíží další falzifikátorský skandál. Aukční síň Sotheby’s podala žalobu na manžele Frederica Thuta a Bettinu von Marnitz Thut za podvody ohledně údajných děl Diega Giacomettiho, kterými aukční síň zásoboval. Před pár lety ale jeden z kupců začal pochybovat o pravosti svého díla, najal si experta a ukázalo se, že se ve skutečnosti jedná o falzifikát. Důkladných prověřováním tak prošly především dokumenty o původu, které manželé Thutovi k dílům dokládali, a ukázalo se, že i ty jsou falešné. Diego Giacometti byl mladší bratr slavnějšího sochaře Alberta Giacomettiho a každé z děl mělo prodejní cenu kolem milionu dolarů, takže se Sotheby’s i jeho dražitelé zlobí celkem právem. Uvidíme, co na to soud.

Debata kolem prokletého Heatherwicka
Kolem jedné z posledních staveb architekta Thomase Heatherwicka víří vášnivá debata s tragickým kontextem. Budova nazvaná Vessel, která byla v New Yorku otevřena v roce 2016, byla totiž dějištěm již čtvrté sebevraždy. Letos přitom byla několik měsíců zavřená právě v reakci na předešlé nešťastné události a ani ne dva měsíce po znovuotevření přišla další. Není divu, opatření, která byla zavedena, byla poněkud bizarní. Místo zbudování ochranné bariéry, která by bránila autorskému záměru, bylo zavedeno desetidolarové vstupné a povinnost vstupovat jedině s doprovodem.

Tip na knihu: Private Views
Před nějakou dobou jsem tu dávala tip na knihu Možnosti vesnice, která se setkala s velkým úspěchem. Dnes tu pro vás mám další tip. Maďarská umělkyně Andi Schmiedová se pod falešnou identitou propašovala na prohlídky těch vůbec nejdražších bytů na Manhattanu a vytvořila z nich nádhernou publikaci plnou nejen krásných „private views“, ale i dost zajímavých informací. Knihu příznačně nazvanou právě Private Views koupíte třeba v Book Therapy (kde si můžete vybrat ze tří různých obálek), něco o ní si pak můžete poslechnout tady.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Miliarda na českých aukcích, nové položky na seznamu UNESCO, kuriózní podvod německé celebrity

Následující článek

Blíží se druhý ročník J&T Banka Art Index Pop-upu