Demonstrace před Kunsthalle a Kupka na Portu

Těžko se v těchto dnech píše či vůbec přemýšlí o něčem jiném než o událostech, které se odehrávají jen pár set kilometrů od našich hranic. Přesto se o to pokusím a shrnu pár novinek, které se mezitím odehrály ve světě umění. Protestovalo se v Praze před nově otevřenou Kunsthalle i v Bratislavě proti nově zvolené laureátce Ceny Oskára Čepana. Investoři se složili na Portu na grafické album Františka Kupky a na OpenSea byla ukradena NFT za 1,7 milionu dolarů.

Demonstrace před Kunsthalle
V den oficiálního otevření pražské Kunsthalle se u ní kromě řady návštěvníků sešla i asi třicítka demonstrantů. Trnem v oku jim je původ peněz manželů Pudilových, kteří za institucí stojí a které demonstranti obviňují z „artwashingu“. Nejsem si úplně jistá, který původ peněz tato část umělecké scény považuje za hodný toho, aby je přijala. Oblíbené státní dotace ostatně pramení z daní nás všech, včetně „kapitalistických podnikatelů zosobňujících systém, který stojí za hlubokými sociálními nemravnostmi současného světa“, jak uvádí demonstranti. Průtok přes státní aparát je ale možná očistný. Jsem ráda, že v posledních letech vznikají nejen v Praze, ale v celé České republice soukromé kulturní instituce, a těším se na dobu, kdy budou běžnou součástí české scény tak, jak je to už roky běžné v zahraničí.

František Kupka na Portu
Investiční platforma Portu si s uměním začala zahrávat už dříve, teď se na Portu Gallery ale poprvé objevilo něco hodného pozornosti, a totiž grafické album Františka Kupky Čtyři příběhy bílé a černé obsahující 24 grafických listů. Na Portu Gallery se na požadovanou částku 3,19 milionu korun (z čehož 190 tisíc putuje na pojištění a odměnu správci) složilo celkem 263 investorů. Na budoucím prodeji se bude muset shodnout minimálně polovina z nich. Doporučený investiční horizont je ale podle Portu Gallery pět a více let.

Kritika čerstvé laureátky Ceny Oskára Čepana
Teprve před dvěma týdny jsem psala o vyhlášení nové laureátky Ceny Oskára Čepana Èv van Hettmer. Tento týden se rozjela diskuze, kterou odstartoval otevřený dopis ostatních finalistů tohoto ocenění. Umělci kritizovali chování laureátky během celého procesu přípravy finálové výstavy, které paradoxně mělo odporovat tomu, za co byla oceněna. Porota totiž vypíchla její „konfrontaci sexismu v umění, kultuře a všude okolo“. Na kritiku finalistů zareagovala následně i ředitelka COČ Lucia Gavulová, a totiž velmi strohým textem citujícím články smlouvy s finalisty, dle kterých by neměli poškozovat jméno Ceny Oskára Čepána. Poměrně nešťastná reakce.

Ukradená NFT za 1,7 milionu dolarů
NFT komunitou tento týden otřásla nepříjemná událost. Hackerský útok na platformě OpenSea má za výsledek 254 ukradených NFT v hodnotě 1,7 milionu dolarů. Po původním podezření, že má útok na svědomí samotná platforma OpenSea, se nakonec ukázalo, že mu předcházel phishingový útok. OpenSea podle všeho zná ethereum adresu pravděpodobného hackera. Ten měl údajně následně některá z NFT zase vrátit.

Larry Gagosian pro Financial Times
Na závěr doporučuji jedno zajímavé čtení. Financial Times přináší rozsáhlý rozhovor s Larrym Gagosianem, jedním z nejvýznamnějších obchodníků s uměním na světě a zakladatelem ohromné sítě špičkových galerií. Na otázku, jak se jeho klienti změnili od 90. let, odpovídá: „Víc nul.“ A pokud se vám nechce číst, prohlédněte si alespoň fotky z Gagosianova bytu na Upper East Side – stěny jsou plné děl těch nejzásadnějších umělců jako Cy Twombly, Gerhard Richter nebo Andy Warhol.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Pražská i berlínská Kunsthalle se hned potýkají s kritikou

Následující článek

Problematické ruské zápůjčky i rekordní prodeje v Paříži