Nález pravěké rytiny a konzumace slavného banánu

Pamatujete si ten slavný banán přilepený na zeď lepicí páskou? Minulý týden se opět dostal do mediálního zájmu po tom, co ho na výstavě v Soulu jeden z návštěvníků snědl. Další květnové novinky ze světa umění ale jinak přinášejí samé dobré zprávy. V Ostravě našli rytinu pocházející z doby zhruba před 15 tisíci lety, na Smíchově se už za pár dní otevře výstava současného umění v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu a pod svrchní vrstvou jedné z Vermeerových maleb byl objeven malířův autoportrét. A ten snědený banán vlastně taky není špatná zpráva. Vlk se nažral a konceptuální umělecké dílo zůstalo v podstatě celé.

Snědený Cattelanův banán
Možná si pamatujete na slavný banán přilepený lepicí páskou ke zdi, který italský umělec Maurizio Cattelan před pár lety prodával za 120 000 dolarů. Dílo bylo nyní vystaveno na Cattelanově výstavě v Muzeu umění Leeum v Soulu a opět se dostalo do středu mediální pozornosti. Jeden z návštěvníků, jihokorejský student umění, ho totiž sundal ze stěny a snědl. Nejprve se hájil tím, že nesnídal a měl hlad, následně ale svůj akt vysvětlil tak, že Cattelanovo dílo považuje za vzpouru proti autoritám a svůj krok označil za vzpouru proti němu.

Snědený banán byl nicméně rychle nahrazen jiným. Banány zaměstnanci muzea tak jako tak každých pár dní mění a není to ostatně poprvé, co banán z expozice někdo snědl. „Komediant“, jak zní oficiální název tohoto díla, totiž není spjatý s konkrétním banánem, jedná se o koncept, který lze vytvořit s jakýmkoliv kusem tohoto ovoce.

V Ostravě našli rytinu starou 15 tisíc let
Archeologové z brněnského Moravského zemského muzea našli v Ostravě rytinu mamuta a koně na říčním valounu, která je podle všeho stará 15 tisíc let. Takový nález je v našich končinách poměrně ojedinělý, podle kurátorky Centra kulturní antropologie Moravského zemského muzea Zdeňky Nerudové se podobný objev podařil asi po 60 letech a i ve středoevropském kontextu je to poměrně ojedinělé. Kámen s rytinou by měl být k vidění na výstavě v Moravském zemském muzeu, pravděpodobně za dva až tři roky.

4+4 dny v pohybu v Erpetu
Příští týden se v Praze koná další, tentokrát už 28. ročník festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Trochu netradičně jsme se ho letos dočkali už v květnu, co ale zůstává, je netradiční lokace: tentokrát festival oživí bývalou sportovní halu Erpet. Ta se totiž bude bourat, a tak se festivalový kalendář musel přizpůsobit tomu demoličnímu. Výstava Všechno je všech představí na 60 současných výtvarných umělců od těch nejmladších až po ty etablované a kurátorsky se jí ujali Jiří Ptáček a Denisa Václavová.

Vermeerův obraz zřejmě skrývá jeho autoportrét
Vermeerova malba ze sbírek newyorského Metropolitního muzea s názvem Spící služka podle všeho skrývá autorův autoportrét. Ukázalo se to při podrobné analýze, jejíž součástí byly i rentgenové snímky díla. Ty pod vrchní vrstvou malby odhalily zrcadlo s tváří muže zřejmě stojícího u malířského stojanu s rukou postavenou v gestu, jako by v ní postava držela štětec. Zdá se tedy, že se jedná o odraz samotného autora. Pokud se tato teorie potvrdí, osvětlí se i příběh samotného díla. Mohlo by se totiž jednat o modelku znavenou pózováním pro malíře, a obraz by tak mohl dostat i nový, přesnější název.

Maorský umělec upravil zpravodajství o korunovaci
Maorský umělec Hāmiora Bailey vytvořil webový plugin, který nahrazuje zprávy o nadcházející korunovaci nového britského krále lokálními maorskými zprávami. Tvrdí, že mediální pokrytí korunovace je přehnané a nabízí tak řešení těm, které zajímají lokální zprávy. Dílo připomíná práci Andrease Gajdošíka z roku 2019, kdy ve zpravodajských článcích nahrazoval jméno Andreje Babiše různými ironickými souslovími. Pozadí i motivace obou děl se ovšem podstatně liší.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Oceněná umělá inteligence a světový online trh s uměním

Následující článek

Nový královský portrét a blížící se architektonické bienále