Oceněná umělá inteligence a světový online trh s uměním

Tento týden získali všichni, koho zajímá trh s uměním, spoustu čtiva: vyšel totiž nový Hiscox Online Art Trade Report, který popisuje, co se během uplynulého roku odehrálo na online trhu. Novinky přináším i z českých aukcí: proběhla totiž ta u European Arts a přinesla dosud nejdražší dílo Bedřicha Piskače. Ještě jste o něm neslyšeli? Tak čtěte dál.

The Hiscox Online Art Trade Report 2023
Vyšel nový Hiscox Online Art Trade Report, který mapuje vývoj světového online trhu s uměním za uplynulý rok. Ukázalo se, že obrat v tomto segmentu sice opět vzrostl, růst ale zpomaluje, 30 % respondentů navíc uvedlo, že v následujícím roce má v plánu své nákupy omezit. Velký potenciál podle všeho dřímá ve frakčním vlastnictví, prostřednictvím kterého má v tomto roce v úmyslu investovat 61 % respondentů, a ve skupině mladých sběratelů číslo dokonce roste až k 78 %. Ochabující zájem naopak podle očekávání zaznamenávají NFT. Oproti předloňsku se procento respondentů, kteří do této formy umění investují, prakticky nepohnulo, a zájem v následujícím roce o něj hlásí jen 12 % sběratelů, kteří se zúčastnili průzkumu.

Umělá inteligence získala ocenění za fotografii
Že umělá inteligence dokáže pořádně zmást naše rozlišovací schopnosti, si poslední dobou potvrzujeme poměrně pravidelně. Teď ale zmátla i porotu prestižní fotografické soutěže. Vítězem Sony World Photography Awards se totiž stal Boris Eldagsen se svým dílem The Electrician. Po oznámení výsledků se ale své ceny vzdal s tím, že do soutěže přihlásil dílo, které ve skutečnosti vytvořila umělá inteligence. Svět fotografie podle Eldagsena potřebuje zahájit otevřenou diskuzi o tom, co lze vlastně ještě považovat za fotografii. Finanční částku, která se s prvním místem pojí, doporučil pořadatelům ocenění darovat festivalu fotografie v ukrajinské Oděse.

Preis der Nationalgalerie a Turner Prize
V zahraničí se udělovala i další ocenění. Prestižní britská Turner Prize oznámila své letošní finalisty. Jsou jimi sochař Jesse Darling, konceptuální umělkyně Ghislaine Leungová, malířka Barbara Walkerová a malíř Rory Pilgrim, který byl ovšem nominován za svou práci zahrnující performance, zvuk a film. I německá Preis der Nationalgalerie oznámila vítěze, a to rovnou čtyři: James Richards, Hanne Lippardová, Daniel Lie a Pan Daijingová. Zařadila se tak k dalším uměleckým cenám, které už nevybírají jediného vítěze.

Bedřich Piskač: téměř neznámý, ale za 16 milionů
Jarní aukce European Arts skončila deseti položkami, jejichž ceny vystoupaly nad milion s celkovým obratem 81 milionů korun. Nejdražším dílem se stala malba Tři akty v zeleném z roku 1926, za kterou nový majitel zaplatil přes 16 milionů korun. Jejím autorem je Bedřich Piskač, jehož jméno v souvislosti s bombastickými aukčními výsledky často neslýcháme. V dražbách se ostatně objevuje jednou, dvakrát ročně a ještě před dvěma lety nedosáhlo žádné z jeho děl ani dvou milionů korun. Důvod to má prozaický: nadějný malíř zemřel velmi mladý, a jeho děl je tedy poměrně málo. Tři akty v zeleném je jedno z jeho nejrozměrnějších pláten a navíc má skvělou provenienci: malba byla v minulosti vystavena na důležitých výstavách i součástí prestižních sbírek.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Nová galerie v Kroměříži a Basquiat v aukcích

Následující článek

Nález pravěké rytiny a konzumace slavného banánu