Nejprodávanější světoví umělci a nejnavštěvovanější české výstavy

Po velikonoční pauze se vracím s novinkami ze světa umění, které přinášejí hned několik „nej“. Časopis Art & Antiques si opět dal práci s analýzou návštěvnosti českých výstav a rekordmanem se stala přehlídka děl barokního malíře Petra Brandla. Nejprodávanější umělce zase sleduje ArtTactic ve spolupráci se společností Hiscox: loňské prvenství patří japonské umělkyni Jajoi Kusamaové.

Petr Brandl nejnavštěvovanější českou výstavou roku 2023
Časopis Art & Antiques jako každoročně shrnuje návštěvnost českých výstav během loňského roku. Rekordmanem se tentokrát stává Národní galerie a jí pořádaná výstava barokního malíře Petra Brandla ve Valdštejnské jízdárně, kterou navštívilo bezmála 75 tisíc lidí. Pro Národní galerii se zároveň jedná o nejnavštěvovanější výstavu za poslední čtyři roky. Mimořádně vysokou návštěvnost měla loni i výstava s názvem Bohemia: Příběh fenoménu 1950–2000 v pražské Kunsthalle (téměř 50 tisíc) a retrospektiva H. R. Gigera v Alšově jihočeské galerii (přes 46 tisíc).

TOP 100 nejprodávanějších umělců světa
Ve spolupráci Hiscox a ArtTactic vznikl v pořadí už druhý žebříček stovky nejprodávanějších umělců světa. Zatímco tomu loňskému vévodil David Hockney se 74,7 miliony dolarů v prodejích, letos ho překonala Jajoi Kusamaová s celkovou hodnotou prodejů 80,9 milionu dolarů. Kromě těchto dvou ikon se do první pětky dostali ještě Yoshimoto Nara, Cecily Brownová a George Condo.

Zemřel Richard Serra
Richard Serra, jeden z nejvýraznějších protagonistů minimalismu ve výtvarném umění, zemřel ve věku 85 let. Jeho charakteristické zrezavělé ocelové pláty v monumentálních rozměrech jako by balancovaly na hranici sochařství a architektury. V 80. letech jedno z děl vytvořené právě z obřího ocelového plátu vzbudilo vlnu protestů. Z newyorského náměstí Federal Plaza, kam bylo v roce 1981 umístěno, bylo po pár letech nakonec odstraněno. To by se dnes už jistě nestalo.

Rekordní Hokusai
Velká vlna japonského mistra Kacušiky Hokusaie je jedním z nejrozpoznatelnějších uměleckých děl na světě. Jedná se o dřevořez, který byl součástí souboru Třiceti šesti pohledů na horu Fudži. Kompletní soubor byl v březnu v nabídce newyorské pobočky Christie’s v rámci takzvaného Asia Weeku. Vydražil se za 3,5 milionu dolarů a stal se tak autorovým historicky nejdráže vydraženým dílem.

Předcházející článek

Protest v NGP a pofidérní datace Damiena Hirsta

Následující článek

Umění ve veřejném prostoru budí vášně