Umění ve veřejném prostoru budí vášně

Tento týden se u nás otevřela debata o umění ve veřejném prostoru, a to hned ze dvou důvodů. Praha 6 zveřejnila výsledky veřejné soutěže o pomník Pražského povstání a Klub Za starou Prahu ukázal vizualizaci fasády zrekonstruovaného obchodního domu Máj s plastikami Davida Černého. Co na to veřejnost? 

Adriano Pedrosa a detailní pohled na letošní bienále
Od zahájení Benátského bienále nás dělí už jen několik dní a konečně bylo zveřejněno složení mezinárodní poroty. Dobu čekání na letošní ročník věhlasné mezinárodní přehlídky současného umění si díky NY Times můžete zkrátit obsáhlým profilem Adriana Pedrosy, kurátora hlavní výstavy s názvem Foreigners everywhere. Reaguje mimo jiné na kritiku, že do výstavy současného umění zařadil nadpoloviční většinu nežijících umělců a zmiňuje, jak moc do organizace letošní výstavy zasahovala italská vláda. Ta totiž u odborné veřejnosti vzbuzuje obavy o nezávislost dalších ročníků Bienále.

Motýlí spitfire Davida Černého budí vášně 
David Černý už zase budí kontroverze. Klub Za starou Prahu minulý týden zveřejnil vizualizací zamýšlené realizace uměleckého díla Davida Černého na fasádě obchodního domu Máj, který právě prochází rekonstrukcí. To má podobu obřích motýlů zkřížených se stíhačkami Spitfire a vzdává tak hold československým letcům za druhé světové války. Zatímco jedni krotí vášně s tím, že výrazné umělecké realizace do veřejného prostoru patří, druzí kritizují jeho necitlivé umístění na významnou architektonickou stavbu, se kterou stylově ani dobově nesouvisí, a třetí upozorňují na “monopolizování” umění ve veřejném prostoru jedním umělcem. Tak schválně, kolik realizací v Praze vás napadne a kolik z nich vytvořil právě David Černý?

V Praze 6 vznikne pomník Pražského povstání 
A umění ve veřejném prostoru ještě jednou. Městská část Praha 6 zveřejnila výsledky veřejné soutěže o pomník Pražského povstání na náměstí Interbrigády, který by měl nahradit mediálně hodně propíranou sochu maršála Koněva. Za vítězným návrhem stojí architekt Bronislav Stratil ve spolupráci s architektonickým studiem RSSA a výtvarníkem a designérem Jakubem Berdychem Karpelisem. Bude mít podobu krajinného prvku pozvednutého cípu náměstí spojeného s uměleckým dílem. Autoři do něj chtějí propsat “hrot temné hmoty válečných hrůz, který je poražen společnou lidskou silou. Vzniklý průraz i průhled je analogií k otisku tlakové vlny, kterou vyvolala síla činů všech zúčastněných.” Součástí bude i interaktivní prvek: tlampač s mluvítkem, který symbolizuje svobodu slova a projevu.

V Pompejích byly odhaleny nádherné nástěnné fresky 
Svět se raduje z nového archeologického objevu. V Pompejích, starořímském městě zavaleném v roce 79 našeho letopočtu horkou lávou sopky Vesuv, které je už roky zdrojem fascinujících objevů, byly objeveny zatím snad nejkrásnější nástěnné malby. Zdobily banketní sál a na černém pozadí zobrazují mytologické výjevy z trojské války. Odkryta byla také téměř kompletní mozaiková podlaha z více než milionu jednotlivých bílých dlaždic. 

Předcházející článek

Nejprodávanější světoví umělci a nejnavštěvovanější české výstavy

Následující článek

Týden v umění: co nevynechat na Benátském bienále, část II.