Nový galerijní prostor v Karlových Varech

Minulý týden jsme v J&T žili především otevřením nového galerijního prostoru v Karlových Varech, díky kterému můžeme poprvé představit sérii rezidenčních pobytů pro české výtvarníky a výtvarnice, které v lázeňském městě už několik měsíců probíhaly. Svět umění se ale točil i mimo Vary, a tak přináším zprávy také z Londýna, New Yorku nebo Moskvy.

Nový galerijní prostor v Karlových Varech
Otevřeli jsme Display, nový galerijní prostor v Karlových Varech, v krásném paláci Sparkasse. Je vyústěním širšího projektu uměleckých rezidencí, které v tichosti už několik měsíců pořádáme ve stejné budově jen o pár pater výš. Protože věříme, že vše začíná potkáním, zveme na Magnus Art Residency každý měsíc vždy dvojici českých výtvarníků, kteří spolu dosud netvořili, a vyzýváme je ke vzájemnému dialogu – jak lidskému, tak tvůrčímu. Díla, která během měsíce v Karlových Varech vytvořili, pak představujeme v Display. Prvními rezidenty byli Dana Bartoníčková a Stanislav Zábrodský, jejichž tvorbu v Display najdete právě v těchto dnech.

Aukce sbírky Eltona Johna trhá rekordy
Závěr února v Christie’s patří speciálnímu aukčnímu seriálu – draží se tu totiž sbírka umění, sběratelských předmětů, ale třeba i kostýmů Eltona Johna, které dosud tvořily vybavení jeho bytu v Atlantě. V Christie’s se jistě radovali už ze zahajovacího večera, při kterém dražitelům nabídli 49 položek a inkasovali celkem 8 milionů dolarů. O podstatnou část z této částky se postaralo jediné dílo, Banksyho Flower Thrower Triptych, za který nový majitel zaplatil 1,93 milionu dolarů.

V&A Museum hledá Swifties
Že londýnské Victoria & Albert Museum hledá nové posily do týmu, není nic zvláštního, nedávno vypsané pozici se ale dostalo řádné mediální pozornosti. V&A totiž hledá „Swiftie“ – fanouška či fanynku Taylor Swift. V popisu práce bude mít expertní vhled do fanouškovské základny této zpěvačky, která boří všechny popkulturní rekordy, u příležitosti jejího evropského turné. Jakkoliv úsměvně to může působit, tento „Swiftie hiring“ je ve skutečnosti součástí poměrně strategického kroku v rámci „super fan advisorů“, se kterými muzeum zkouší pracovat ve snaze „diverzifikovat své kulturní znalosti designu“.

Ukradený obraz na moskevské aukci
V únoru se v Moskevském aukčním domě vydražil obraz Měsíční noc Ivana Aivazovského. Malba byla přitom prokazatelně ukradena z Mariupolského muzea místních tradic během ruského vpádu na ukrajinské území. Vydražil se za 92 milionů rublů, v přepočtu necelých 23,5 milionu korun. Obraz je veden v seznamu kradených uměleckých děl, který vede Interpol. Aukční dům se brání, že se jedná o jiný obraz se stejným názvem. Jaká náhoda.
Valérie Horvath, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Sotheby’s mění systém aukčních poplatků

Následující článek

Konec dramatického nákupu v Louvru a začátek Frieze v L. A.