Sotheby’s mění systém aukčních poplatků

Poslední dny se nemluví o ničem jiném než o změně systému aukčních poplatků u Sotheby’s, která dost možná přinese zásadní zvrat ve fungování aukčních domů. Bylo na čase, poplatek pro kupujícího zavedly Sotheby’s a Christie’s společně v roce 1975 a vyvolaly tím docela poprask. Ten sice mezitím utichl, ohromné částky, které parazitují na kladívkové ceně, už ale dlouho udržitelné nebyly.

Sotheby’s významně mění systém aukčních poplatků
Aukční dům Sotheby’s se odhodlal k odvážnému, ač zřejmě nevyhnutelnému kroku: významně změnil systém svých aukčních poplatků. Z dosavadních 26 % snižuje poplatek pro nakupujícího na 20 % pro díla s kladívkovou cenou do 6 milionů eur a na 10 % pro dražší díla. Zároveň snižuje i poplatek pro prodávajícího. Sotheby’s argumentuje snahou motivovat dražitele k více příhozům a nenechat se odradit poplatky, které dosud tvořily podstatnou část konečné ceny. Pravda je, že systém aukčních poplatků byl dlouhodobě neudržitelný a jakkoliv se tomu spojení Sotheby’s vyhýbá, načasování této změny těsně po mediálně sledované kauze s Dmitrijem Rybolovlevem, která odhalila poměrně nesympatické pozadí privátních prodejů u Sotheby’s, je sotva náhodné. Obecně se předpokládá, že se další aukční domy přidají. Nemají ostatně moc na výběr.

Nové akvizice českých institucí
Časopis Art & Antiques ve svém únorovém čísle přináší každoroční report o akvizicích českých sbírkotvorných institucí za předešlý rok. Galerie spravované městy a kraji mohly vloni znovu využít obnovený akviziční fond ministerstva kultury. Celkem 19,4 milionu korun z fondu loni pomohlo 22 galeriím k nákupu 120 uměleckých děl. Největší sumu získala Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, která do svých sbírek nově získala cyklus děl Adrieny Šimotové nebo sochu Anny Hulačové.

Selfies jako akutní hrozba umění v muzeích
Jeden z nejvýznamnějších světových pojistitelů umění Hiscox varuje výstavní instituce před významnou, byť úsměvnou hrozbou: selfie’s. Pojišťovna už dokázala vysledovat trend neopatrných návštěvníků, kteří nebezpečně mávají selfie tyčkami nebo se ve snaze získat pěknou fotku přiblíží k dílům natolik, že zavrávorají a dílo poškodí. Jakkoliv takové incidenty musí kdekomu cukat s koutky, reálné škody už k smíchu nejsou a neúmyslné poškození uměleckých děl už tvoří pořádný podíl pojistných událostí v Hiscox.

Zemřel Aleš Lamr
Ve věku nedožitých 81 let minulý týden zemřel výtvarník Aleš Lamr, nepřehlédnutelná postava českého výtvarného umění minulého století, a to nejen pro výraznou barevnost, která je pro jeho tvorbu charakteristická. Lamr je širší veřejnosti znám především díky spolupráci s prezidentem Václavem Havlem, v jehož prezidentské kanceláři pracoval na nástěnných malbách. Jeho tvorba je zastoupena ve sbírkách snad všech českých sbírkotvorných institucí. Naposledy si ji mohli pořádně prohlédnout návštěvníci Stručné retrospektivy v Galerii moderního umění v Hradci Králové v roce 2017.
Valérie Horvath, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Sir Simon Rattle v České filharmonii a Hunt Kastner na Art Baselu

Následující článek

Nový galerijní prostor v Karlových Varech