Sir Simon Rattle v České filharmonii a Hunt Kastner na Art Baselu

Minulý týden byl obzvlášť bohatý na novinky ze světa umění. Velké pozdvižení vyvolala Česká filharmonie, které se podařilo přilákat opravdovou hvězdu. Od nastávající sezóny se jejím hlavním hostujícím dirigentem stává sir Simon Rattle. Co dalšího by vám tento týden nemělo uniknout?

Sir Simon Rattle podepsat angažmá v České filharmonii
Česká filharmonie opět dokázala, že se řadí mezi ty nejvýznamnější světové orchestry. Jejím hlavním hostujícím dirigentem se totiž od následující sezóny stane sir Simon Rattle, britský hudebník, kterého lze bez nadsázky označit za světovou megastar. Rattle má k Česku blízko, ať už jako milovník Slovanských tanců Antonína Dvořáka, velký obdivovatel českého dirigenta Rafaela Kubelíka, nebo manžel české mezzosopranistky Magdaleny Kožené. V minulosti vedl Berlínskou filharmonii nebo Londýnský symfonický orchestr, aktuálně je šéfdirigentem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu.

Objevená socha Jana Kaplického
Podivuhodný příběh se odehrál kolem jedné zapomenuté instalace Jana Kaplického. Objekt, který vznikl pro milánské trienále a benátské bienále jako designový stánek pro minerálku. Dvacet let pak ležel před továrnou v Itálii, kde vzniká celá řada uměleckých instalací. Tam ji objevil Norman Foster, jeden z nejslavnějších světových architektů, a inicioval její cestu do Prahy. Tady teď v ateliéru sochaře Lukáše Raise získává zpátky svůj původní lesk a v létě by měla být k vidění v rámci festivalu Sculpture Line.

Rybolovlev prohrál spor se Sotheby’s
V ostře sledovaném procesu mezi ruským miliardářem Dmitrijem Rybolovlevem a aukční síní Sotheby’s padl rozsudek. Aukční dům, který čelil obvinění z napomáhání k celé řadě podvodů při prodejích uměleckých děl Rybolovlevovi, nakonec vyhrál. Přesto ale v Sotheby’s zřejmě moc neslaví. Během procesu se totiž podrobně rozebíraly praktiky privátních prodejů, jejichž pozadí bylo dosud zahaleno rouškou obchodního tajemství.

Na Art Basel se vrací Hunt Kastner
Nejočekávanější veletrh výtvarného umění Art Basel minulý týden zveřejnil seznam vystavujících galeristů. Po roční pauze se do Basileje vrací pražská galerie Hunt Kastner, byť sběratelům nepředstaví českého autora. Galeristky tentokrát přivezou polskou konceptuální umělkyni a fotografku Ewu Partum. Tu česká veřejnost mohla vidět v roce 2019 na první sólové výstavě v Praze právě v žižkovské Hunt Kastner galerii.

Noví laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého
Cena Jindřicha Chalupeckého v pátek oznámila nové laureáty tohoto ocenění pro výtvarné umělce. Stali se jimi Oskar Helcel, Judita Levitnerová a No Fun Kolektiv, který tvoří Markéta Sokupová, Alex Petrova, Ondřej Trhoň, Andrea Hubert a Maxine Vajt. CJCH původně z vybraných finalistů z řad českých výtvarníků mladších 35 let oceňovala jednoho laureáta. V posledních letech se nicméně princip oceňování několikrát měnil. Letos jsou nově oceňováni tři laureáti, přičemž věkové omezení bylo zrušeno. Vyhlášení laureátů se také vrátilo k podobě slavnostního večera v prostoru Studia Hrdinů.
Valérie Horvath, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

331 umělců na letošním bienále a 100 dní stávky v Centre Pompidou

Následující článek

Sotheby’s mění systém aukčních poplatků