Renesanční štít se vrací do Česka, sbírka za 13 miliard v aukci a ukradený záchod

Minulý týden zaplavila světová artová média jedna velmi potěšující zpráva: nacisty konfiskovaný renesanční štít ze sbírek Muzea umění ve Philadelphii bude restituován zpět do České republiky. Jedna z nejzajímavějších sbírek světového moderního a současného umění zamířila do aukce, v Paříži téměř dokončilo dojemné posmrtné dílo umělecké dvojice Christo & Jeanne-Claude a kromě toho bylo oznámeno nové působiště bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta.

Nové výstavy v J&T Bance
Podzim je v uměleckém světě obvykle spojen s počátkem sezóny a vernisážemi i aukcemi se to jen hemží. Ani my nejsme výjimkou a kromě J&T Banka Art Index Pop-upu pro vás chystáme hned několik výstav. Tento víkend skončila první výstava v Galerii Magnus Art, která představovala první část naší bankovní sbírky. Druhou část sbírky si budete moct prohlédnout od 8. října. A pozadu nezůstává ani naše ostravská pobočka. V Elektře se můžete potěšit malbami Karla Štědrého až do 6. října, kdy je vystřídají obrazy malířky Viktorie Langerové.

Muzeum ve Philadelphii vrací ukradené dílo
Čas od času si tu přečtete zprávy o navrácení uměleckých děl původním majitelům, kterým byly v historii ukradeny. Světové instituce se v poslední době rozhodly postavit čelem zločinům minulosti a restituce uměleckých děl jsou poslední dobou čím dál častější. Tentokrát jsme aktérem takového příběhu my, Češi.

Muzeum umění ve Philadelphii totiž po pěti letech spolupráce s českými historiky umění zjistilo, že renesanční štít v jeho sbírkách původně patřil arcivévodovi Františku Ferdinandovi d’Este, po jeho smrti se stal spolu majetkem státu a mezi lety 1938 a 1939 byl konfiskován nacisty. Do muzea se dostal v 70. letech darem od tabákového magnáta Carla Otta Kretzschmara von Kienbusch, který ho v 50. letech koupil od jiného sběratele. Štít nyní bude vrácen zpět do České republiky.

Jedna z nejzajímavějších sbírek jde do aukce
Do aukce se dostává jedna z nejzajímavějších soukromých sbírek moderního a současného umění. Sbírka manželů Mackloweových mimo jiné obsahuje slavnou sochu Nos Alberta Giacomettiho, malbu č. 7 Marka Rothka, Devět Marilyn Andyho Warhola nebo díla umělců, jako jsou Cy Twombly a Gerhard Richter. Výběr špičkových děl do sbírky není ani zdaleka náhodný, Linda Mackloweová je členkou předsednictva Metropolitního muzea umění v New Yorku.

Celkem 65 děl bude dražit aukční dům Sotheby’s a odhady celkové ceny se blíží v přepočtu 13 miliardám korun. A proč se vůbec sbírka prodává? Důvod je zcela prozaický: manželé s rozvádějí a na rozdělení majetku se nedokázali dohodnout.

Posmrtné dokončení Christova díla
V Paříži se dokončuje poslední dílo slavného manželského a uměleckého dua Christo & Jeanne-Claude. Ti se proslavili svými monumentálními intervencemi ve veřejném prostoru, z nichž nejcharakterističtější jsou zřejmě budovy zabalené do látky, od pařížského Pont Neuf až po berlínský Reichstag.

Již od roku 1962 započali umělci plány na zabalení další budovy, pařížského Vítězného oblouku. Realizace byla konečně naplánovaná na letošní září, toho se ale umělci nedočkali – Jeanne-Claude zemřela už v roce 2009, Christo loni v květnu. Umělci ale vždy dávali najevo, že jejich dílo může pokračovat i po jejich smrti. Město Paříž proto ve spolupráci s Centre Pompidou a Centre des monuments nationaux velkolepé plány dokončují, Vítězný oblouk je již téměř kompletně obalen do recyklovatelné látky a zůstane tak až do 3. října. Bravo, Christo & Jeanne-Claude!

Jiří Fajt nastupuje do vedení Drážďanských muzeí
Bývalý ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt nastupuje jako šéf mezinárodních projektů Státní umělecké sbírky Drážďany. Ty tvoří 15 místních muzeí, mimo jiné hojně navštěvovaná klenotnice, novorenesanční budova Albertinum nebo slavný Zwinger, v jehož sbírkách najdete třeba Sixtinskou Madonu nebo Dívku čtoucí dopis Jana Vermeera. Fajt byl v roce 2019 za podivných okolností odvolán z Národní galerie tehdejším ministrem Antonínen Staňkem, za což se mu nedávno ministr Zaorálek oficiálně omluvil, funkci ale zpět nezískal.

Záhada s ukradeným zlatým záchodem
Ani po dvou letech se nepodařilo dopátrat osudu ukradeného uměleckého díla Maurizia Cattelana. Dílo s názvem America, které představovalo plně funkční toaletu z 18karátového zlata, zmizelo téměř přesně před dvěma lety z výstavy v Blenheimském paláci v hrabství Oxfordshire. Za tu dobu policie zadržela sedm podezřelých, ale ani jednoho z nich neobvinila. Poslední dobou se nicméně množí dohady, že dílo America už nalezeno nikdy nebude, nebo alespoň ne v podobě, jakou si pamatujeme. Zloději totiž dost pravděpodobně díla v hodnotě 5 milionů liber roztavili zpět na zlato.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Umění na předpis, da Vinciho NFT i personální změny v českých galeriích

Následující článek

Umělecká loupež, falešný Rubens, Lobkowiczové a platba Picassem