Sotheby’s možná míří na burzu a v Lounech řeší falza ruských suprematistů

Letošní poslední novinky ze světa umění přinášejí především pár zajímavých zpráv z trhu – díla Zdeňka Sýkory se ve Švýcarsku prodala za osmiciferné částky, Sotheby’s hlásí rekordní obrat a taky se šušká, že se vrátí na burzu. V Česku se mezitím objevila falza ruských modernistů ve sbírkách lounské galerie.

Sýkorovy zahraniční úspěchy
Švýcarský aukční dům Koller začátkem prosince dražil dva takzvané liniové obrazy Zdeňka Sýkory, a to velmi úspěšně. Drobnější Linie č. 93 z roku 1992 se prodaly v přepočtu za necelých 12 milionů korun, dvoumetrové Linie č. 12 z roku 1981 pak za více než 25 milionů korun a přiblížily se tak autorovu aukčnímu rekordu. Ten padl letos v červnu v Kolíně nad Rýnem, a to díky konečné ceně 26,8 milionu korun. Jednoznačně to dokazuje Sýkorův význam na zahraniční scéně, kde se mu daří výrazně lépe než u nás. Aktuální rekord na českých aukcích je tři roky starý a ve výšce 5,5 milionu korun. Na obranu českých dražitelů je ale nutno podotknout, že na tuzemském trhu se v posledních letech objevovaly o něco menší formáty a mladší díla, která zřejmě nejsou tak lákavá jako práce z dřívějšího období.

Falza v české galerii (teď už doopravdy)
V českých galeriích paralelně probíhají hned dvě výstavy zabývající se tematikou falz. Paradoxně právě v tuto chvíli vyplynulo na povrch vážné podezření, že ve sbírkách jiné české galerie skutečně falza jsou. Konkrétně se jedná o Galerii Benedikta Rejta v Lounech, která měla mezi lety 2014 a 2017 nakoupit díla ruské avantgardy s pochybným původem. Dohromady má jít až o 60 děl, převážně kresby a malovaný porcelán, které se do galerie dostaly skrze „renomovaný aukční dům a galeristu“ v době, kdy galerii šéfovala Alica Štefančíková. Ta informace považuje za nepravdivé, navzdory posudku mezinárodního experta na ruský suprematismus. Situaci bude nyní galerie řešit s prodejci a doufá, že bude moct odstoupit od smlouvy. Jaký dopad to ale bude mít na tehdejší ředitelku nebo zprostředkovatele prodeje, není jasné a dost by mě to zajímalo.

Sotheby’s zpátky na burze
Aktuální majitel aukčního domu Sotheby’s, francouzský podnikatel Patrick Drahi, údajně zvažuje vstup, nebo lépe řečeno návrat na burzu. Sotheby’s bylo veřejně nabízeno po 30 let do roku 2019, kdy ho Drahi koupil za 3,7 miliardy dolarů. Takový krok by zřejmě kdekdo uvítal už jen proto, že by dal nahlédnout pod pokličku fungování uměleckého trhu. Zatím se sice jedná o první zvěsti, ale co si budeme povídat – na každém šprochu…

A ještě jednou Sotheby’s
Kromě zvěstí jsme se tento týden o Sotheby’s dozvěděli i oficiální čísla za letošní rok. Celkový obrat aukčního domu se letos vyhoupl na historický rekord 7,3 miliardy dolarů, z toho 6 miliard utratili dražitelé na aukcích, zbylá částka pochází z privátních prodejů. Pro uměleckou scénu je optimistický i trend zvyšujícího se zájmu o mladé, tzn. „emerging“ umělce.

Chanel oznámil 10 vítězů své nové umělecké ceny
Značka Chanel poprvé udělila Chanel Next Prize. Jedná se o ocenění pro současné umělce napříč národy, médii i tématy, které oděvní dům založit letos v březnu ve snaze podpořit pandemií zkoušený kulturní sektor. Mezi deseti oceněnými jsou nejen výtvarníci, ale i hudebníci, tanečníci nebo filmoví tvůrci, z nichž většina žije a tvoří v Evropě. Každý z nich teď dostane příjemných 100 tisíc eur a možnost spolupracovat se sítí vybraných mentorů, které pro tuto příležitost Chanel oslovil.

Předcházející článek

Umění a kýč: Od vánočních ozdob přes obrázky pin-up girls až po postavičku Michaela Jacksona

Následující článek

Malé ohlédnutí a co nás v umění čeká v roce 2022