Soukromé sbírky ukrývají zajímavé poklady a (asi) ukradený Rembrandt

V novinkách ze světa umění nezvykle zůstaneme za hranicemi Česka. V Německu se dvojnásobně radují z uměleckých děl objevených 40 let po jejich velkolepé krádeži. Archeologové zabývající se ledovcovými průzkumy se radují také, i když tak neradostnou věcí, jako jsou klimatické změny. V Hongkongu vznikla nová zásadní instituce s významným přispěním místní sběratelské scény. Co dalšího by vám nemělo utéct?

Ukradené dílo je možná Rembrandt
Byla to fascinující zpráva sama o sobě: letos v září bylo po více než 40 letech objeveno pět uměleckých děl, která byla v roce 1979 ukradena ze zámku Friedenstein ve východoněmecké Gotě. Teď má ale tento nález ještě fantastičtější dohru: znalci se totiž domnívají, že jedno z těchto děl nesoucí portrét muže s plnovousem by ve skutečnosti mohla být dosud neobjevená práce Rembrandta van Rijn. Vede je k tomu mimo jiné velmi podobné dílo v muzeu v Harvardu, které je opatřeno Rembrandtovým podpisem. Zda se jedná skutečně o dílo z ruky tohoto slavného umělce, nebo dílenskou kopii jeho žáků, není ještě jasné. Můžete si na to ale udělat názor sami – všech pět znovunalezených děl je právě teď vystaveno zpátky na místě, odkud byla kdysi ukradena.

Archeologové se radují z klimatických změn
Titulek jsem možná napsala trochu bulvárně, ale není tak úplně daleko od pravdy. Klimatické změny, které víc a víc sužují planetu, mají přece jen jeden efekt, který lze považovat za pozitivní. Archeologové, kteří se věnují ledovcovým průzkumům, postupují ve svých objevech nesrovnatelně rychleji než kdy jindy. Zajímavý článek k tomuto tématu vyšel v New York Times. Na druhou stranu, asi se všichni shodneme, že některá pravěká tajemství by v ledovcích klidně ještě zůstat mohla.

Nahlédněte do slavné sbírky umění
Určitě víte, že J&T Banka se dlouhodobě věnuje sběratelství umění, ať už prostřednictvím své vlastní sbírky, nebo jakožto rádce našim klientům v jejich sběratelských dobrodružstvích. Proto jistě pochopíte, proč tento týden zařazuji i nahlédnutí do jedné slavné soukromé sbírky, a totiž hudebníků Alicie Keys a Kasseema Deana známějšího jako Swizz Beatz. Jejich sbírka se soustředí na afro-americké umělce, mezi nimiž nechybí Kwame Brathwaite, Toyin Ojih Odutola, Derrick Adams ani zřejmě nejobsáhlejší sbírka fotografií Gordona Parkse.

Hongkongské muzeum M+ by nevzniklo bez místních sběratelů
Minulý týden jsem doporučovala rozhovor s Jacquesem Herzogem, mimo jiné o jedné z posledních staveb jeho architektonického studia, muzeu M+ v Hongkongu. Jeho ředitel Suhanya Raffel teď popisuje, jak významnou roli v budování tohoto monumentálního muzea současného asijského umění hráli místní sběratelé. A role je to významná nejen pro muzeum, ale pro celou hongkongskou scénu, která nestojí na tradici velkých uměleckých institucí, jak jsme na to zvyklí v Evropě nebo Spojených státech, ale převážně na podpoře místních sběratelů, kteří se od klasického čínského kontinentálního umění v posledních letech a dekádách přeorientovali na současnou lokální scénu. Myslím, že taková zpráva by mohla být klidně inspirativní i pro (aspirující) sběratele z našich končin.

Podivné „crocsy“ od Balenciagy mají uměleckou dohru
Nová kolekce bot od značky Balenciaga vzbudila v posledních dnech vlnu reakcí – jedná se totiž o klasické plastové „crocsy“, jen opatřené o podpatek. Balenciaga ale vždy všechno dotahuje do posledního detailu a nejinak je tomu tentokrát. Součástí kampaně k nové kolekci je totiž umělecké dílo Anny Uddenbergové, sochařky žijící v Berlíně. Nejedná se rozhodně o žádnou začínající tvůrkyni, její tvorbu jste mohli potkat třeba v Moderna Museet ve Stockholmu nebo v Marciano Art Foundation v Los Angeles. Uddenbergová pro Balenciagu vytvořila sérii bizarních soch. Jedna z nich například připomíná postavu oblečenou v jakémsi skafandru. A na nohou nemá obuté nic jiného než crocsy.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Dražily se picassovské šaty

Následující článek

Otazníky nad da Vinciho autorstvím a Vánoce u Tiffanyho s Basquiatem