Dražily se picassovské šaty

Minulý týden se nám sice státním svátkem tak trochu zkrátil, nebyl ale o nic chudší na zprávy ze světa umění. Vyšel během něho nový, v pořadí už sedmý Art & Finance report, který každoročně vydává společnost Deloitte. V Paříži se vydražily unikátní šaty s picassovskou tematikou za šestimístnou (eurovou) částku. A v našich končinách byla odhalena nová soška Českého slavíka, za kterou stojí skvělá mladá šperkařka Viktorie Beldová.

Deloitte Art & Finance report je nabitý informacemi
Společnost Deloitte vydala minulý týden svůj tradiční Art & Finance report. Podle něj mají takzvaní ultra high net worth individuals v umění nainvestováno téměř 1481 miliard dolarů a očekává se, že se během letoška na trh s uměním dostane ještě více financí. Všímá si také výrazného nárůstu významu východního trhu, který se oproti loňským necelým 16 procentům letos podílí už na více než 22 procentech obratu a předběhl tak třeba i Londýn. Report přináší i řadu dalších zajímavých poznatků, třeba ty z vývoje trhu za posledních deset let. Vřele doporučuji k prostudování!

Picassovské šaty se vydražily za šestimístnou částku. V eurech
Umění a móda spolu skvěle fungují už nějakou dobu a podle nedávných aukčních výsledků je tato kombinace i celkem slušná investice. Pařížská pobočka Christie’s totiž vydražila vzácné šaty navržené Yves Saint Laurentem inspirované Picassovým projektem pro Ballet Russe. Pro baletní představení v divadle Chatelet Picasso vytvořil nejen kostýmy, ale i scénu a oponu. Zmíněné večerní šaty vytvořil Yves Saint Laurent podstatně později, a to v roce 1979. Minulý týden se prodaly za 112 500 eur, což byl mimochodem desetinásobek odhadní ceny.

Český slavík má novou sošku
Možná jste zaregistrovali, že z popela povstalo ocenění pro české hudebníky známé jako Český slavík. Kromě návratu na obrazovky přichází i s jednou změnou, která mě zaujala, a totiž novou soškou pro oceněné. Její autorkou je Viktorie Beldová, nejmladší členka známé šperkařské rodiny, která má mimo jiné na starosti i péči o české korunovační klenoty. Snad i proto výsledná podoba sošky připomíná korunu. Tvoří ji pozlacené stříbro, vltavín a český granát a stojí na ručně broušeném křišťálovém podstavci.

Jacques Herzog o muzeu M+
Na závěr doporučuji jedno milé čtení. Spolumajitel jednoho z nejvýznačnějších architektonických studií Jacques Herzog u příležitosti blížícího se otevření muzea M+ v Hongkongu poskytl rozhovor Guardianu. Dozvíte se v něm nejen o nejnovější realizaci studia Herzog & de Meuron, ale i o Herzogově pojetí role architektury a architekta obecně. Mimo jiné tvrdí, že stavět ikonické a spektakulární stavby je nudné a hloupé. Jak říkám, milé čtení!
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Umění a krása: Mělo by být umění líbivé? Co by měl umělec umět?

Následující článek

Soukromé sbírky ukrývají zajímavé poklady a (asi) ukradený Rembrandt