Tajemství Damiena Hirsta a nová výstava v galerii Magnus Art

Britský umělec Damien Hirst oficiálně přiznal, že jeden z jeho nejúspěšnějších prodejů se ve skutečnosti vůbec nekonal. Pro nás v J&T byl ale minulý týden především ve znamení otevření nové výstavy v galerii Magnus Art. Až do června tu je k vidění výstava Radost, vášeň, posedlost!, která představuje první ze série soukromých sbírek umění. Kromě toho jsme se také dozvěděli jména designérů nominovaných na ceny Czech Grand Design a zjistili, kde bude následující čtvrt století k vidění Slovanská epopej.

Nová výstava v galerii Magnus Art
Od pátku běží v galerii Magnus Art nová výstava s názvem Radost, vášeň, posedlost!, která představuje sbírku výtvarného umění soukromého sběratele Michala Richtra. Sbírka Michala Richtra je mimořádně zajímavá sběratelovou schopností propojovat zdánlivě nesouvisející díla a autory. Najdete tu tak vedle sebe díla matadorů českého umění druhé poloviny minulého století třeba s díly Krištofa Kintery, Jiřího Černického nebo Josefa Bolfa.

S novou výstavou přichází do galerie Magnus Art i několik provozních změn. Otevírací doba se posunula až do večerních hodin, aby návštěvníci stihli výstavu i pohodlně po pracovní době. Nově se tak do galerie můžete podívat každý den kromě neděle, vždy od 12 do 20 hodin. A aby byly večery v galerii ještě příjemnější, od pondělí se v galerii budete moct občerstvit i víny z našeho vinařství Kolby.

Povědomá jména mezi nominanty cen Czech Grand Design
Ceny Czech Grand Design zveřejnily 79 nominovaných tvůrců a firem, jež se utkají o ocenění v osmi různých kategoriích. Za zmínku stojí např. nominace Studia DIP v kategorii Grafický designér roku za grafické zpracování publikace Průvodce neklidným územím III, nedávného přírůstku do naší edice Magnus Art. Mezi nominanty na Objev roku se letos objevila i Anna Jožová, autorka loňských trofejí pro golfové turnaje J&T. Vyhlášení vítězů proběhne po dvouleté pauze znovu v rámci gala večera vysílaného Českou televizí 22. března.

Jedno z nejdražších děl Damiena Hirsta se ve skutečnosti neprodalo
V rozhovoru pro New York Times Damien Hirst přiznal něco, co jsme dlouho tušili. Jedno z jeho nejslavnějších děl s názvem For the Love of God v podobě lebky pokryté diamanty se v roce 2007 mělo prodat za 50 milionů liber. Už tehdy byla situace trochu podezřelá. Diskutovalo se o výrobní i prodejní ceně a po úniku informací o údajné významné slevě nabízené potenciálním kupcům byl najednou jako zázrakem zveřejněn omračující prodej 50 milionů liber, hrazený příhodně v hotovosti.

Nejasné bylo také nové vlastnictví – podle Hirsta a jeho galeristy se jednalo o skupinu investorů, přičemž i samotný Hirst si měl ponechat podíl na díle. Hirst teď oficiálně potvrdil, že prodej ve skutečnosti neproběhl a dílo bylo posledních 15 let uloženo ve specializovaném depozitáři. Jednalo se přitom o silně medializovanou událost, která jistě napomohla i Hirstově mimořádně úspěšným rokům 2007 a 2008, kdy se jen jeho aukční prodeje pohybovaly ve stovkách milionů dolarů.

Slovanská epopej na Václaváku
Příběh kolem Slovanské epopeje má další pokračování. Pražští radní totiž tento týden schválili návrh dohody o jejím novém umístění. Následujících 25 let by tento cyklus monumentálních pláten měl být vystaven na Václavském náměstí, a to v paláci Savarin. To by mělo Praze poskytnout dost času na to, aby přišla s vlastními výstavními prostory, kde už snad Slovanská epopej definitivně zůstane. Ačkoliv, co si budeme povídat, na to už měla Praha šedesát let.

Prezident Biden zrušil Trumpova zpátečnická nařízení
Prezident Biden zrušil další z prapodivných Trumpových nápadů. Od července 2020 totiž platilo nařízení, že objednané pomníky a památníky do veřejného prostranství mají zobrazovat prominentní americké historické osobnosti a události, ztvárněné v realistické podobě, a ne „abstraktně nebo modernisticky“.

Podobně nesmyslné nařízení už Biden rušil před rokem. To bylo zaměřeno na architekturu vládou zadávaných staveb. Mělo se jednat, o „krásnou“ architekturu v klasickém stylu, přičemž jako odstrašující protiklad byly explicitně zmíněny stavby brutalistní (ok, boomer).

Upřímně se divím, že jsme dosud o těchto trumpovských nařízeních neslyšeli mnohem víc. Tak neuvěřitelně zpátečnický přístup nejen k umění, ale ke společenskému životu jako takovému, opravdu patří do jiného století i státního zřízení. Hitlerovo „zvrhlé umění“ hadr.

Šaty místo umění
V Paříži byla zahájena výstava slavných modelů návrháře Yvese Saint Laurenta, a to hned v šesti zásadních institucích souběžně: v Louvru, Centre Pompidou, Musée d’Orsay, Musée d’Art Moderne, Musée Picasso a pochopitelně i v Musée Yves Saint Laurent. Yves Saint Laurent se ve svých návrzích často inspiroval výtvarným uměním, a tak expozice jeho šatů v podobě galerijních exponátů působí zcela přirozeně. V Centre Pompidou například najdete jeho slavné „modrianovské“ šaty bok po boku s originální malbou Pieta Mondriana.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Nový pařížský veletrh a Botticelli za 45 milionů dolarů

Následující článek

Pražská i berlínská Kunsthalle se hned potýkají s kritikou